Gradonačelnik Vojko Obersnel istaknuo je da je u Rijeci antifašizam uzdignut na razinu jednog od najviših načela djelovanja koje se poštuje u svakodnevnim aktivnostima, u odlukama koje se donose u gradu te u društvenim pravima i slobodama.
Obersnel je rekao da su brisanjem granice na Rječini 1945. objedinjena sva raznolikost i bogatstva prošlosti što je dalo velik doprinos multikulturalnosti i multietničnosti Rijeke.
Po njegovim riječima, Rijeka se sada vraća moru i Rječini otvaranjem sadržaja uz obalu. Pritom je posebno naglasio vrijednost projekta Rijeka Gateway s ciljem modernizacije i premještanja lučkih kapaciteta, novih prometnica i stvaranja prepoznatljivog obalnog pojasa.
Obersnel je naveo da je bila potrebna hrabrost za političku podršku za mnoge promjene koje su Rijeku iz industrijskog grada preobrazile u grad novih uslužnih sadržaja. Ustvrdio je da je Rijeka prvi grad u Hrvatskoj koji je u potpunosti završio tranziciju rekavši da je, umjesto velikih tvrtaka, u Rijeci sada mnogo malih i srednjih poduzetnika, a umjesto većinskog državnog, vlasništvo je većinski privatno.
Vojko Obersnel zaključio je da je Rijeka najperspektivniji hrvatski grad te jedan od najdinamičnijih gradova jugoistočne Europe.
Predsjednik udruge antifašističkih boraca i antifašista grada Rijeke Dinko Tamarut, podsjećajući na zasluge antifašističke borbe, upitao je gdje bi danas bila Rijeka, kvarnerski otoci i Istra da ih antifašisti nisu pripojili matičnoj zemlji.