WASHINGTON
Nadbiskup vrhbosanski kardinal Vinko Puljić rekao je u utorak da Sjedinjene Države ne mogu ignorirati nestajanje Hrvata katolika u Bosni i Hercegovini i najavio da će u Washingtonu zagovarati takve ustavne promjene u BiH koje će osigurati ravnopravnost Hrvata. Puljić boravi u Washingtonu gdje će s američkim kongresnicima te dužnosnicima u State Departmentu i Vijeću nacionalne sigurnosti Bijele kuće razgovarati o statutu Hrvata u BiH i nedavno propalim reformama ustava u toj zemlji. "Moramo Americi jasno reći: ne možete ignorirati nestanak katolika u Bosni i Hercegovini", rekao je Puljić hrvatskim novinarima nakon što je govorio u Američkom institutu za mir (USIP). Puljić je rekao da se broj Hrvata katolika u Bosni i Hercegovini nakon rata skoro prepolovio i pao s 820.000 na 460.000. Zastupnički dom Parlamenta BiH prošlog tjedna je odbacio prijedlog ustavnih amandmana koji su trebali osigurati jačanje središnjih vlasti istodobno čuvajući podjelu zemlje na Republiku Srpsku i Federaciju BiH. Katolička crkva u BiH bila je protiv reformi smatrajući da će učvrstiti neravnopravan položaj Hrvata i voditi njihovu nestajanju. Puljić smatra da SAD treba izmijeniti stav prema reformi ustava. "Američka politika mora ozbiljno promijeniti pristup i uvažavati slabije, a ne samo jače", rekao je kardinal, dodavši kako SAD treba pri izgradnji novog ustava u BiH više poštivati ljudska prava i prava svakog naroda.
PARIZ
Sastanak pet stalnih članica Vijeća sigurnosti i Njemačke završio je u utorak navečer u Parizu bez sporazuma o rezoluciji oko Irana, izjavio je treći čovjek američkog State departmenta Nicholas Burns. "Još nemamo sporazum" o potrebi pribjegavanja sedmom poglavlju Povelje UN-a, predviđenom u slučaju prijetnji miru, koji može otvoriti vrata sankcijama, pa čak u konačnici i vojnoj akciji, kazao je američki dužnosnik. U jasnoj aluziji na Rusiju i Kinu, Burns je rekao "da je vrijeme da zemlje preuzmu svoje odgovornosti, posebice one koje imaju tijesne odnose s Iranom". Predstavnici pet zemalja stalnih članica Vijeća sigurnosti i Njemačka ocijenili su u Parizu da iranski nuklearni program "nije u skladu sa zahtjevima međunarodne zajednice", kazao je francuski glasnogovornik po završetku sastanka. Politički direktori tih šest zemalja "izrazili su zabrinutost glede razvoja tog programa koji nije u skladu sa zahtjevima međunarodne zajednice", kazao je glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova Jean-Baptiste Mattei. "Ministarski sastanak u istom sastavu predviđa se u New Yorku 8. svibnja navečer", kazao je Mattei.
WASHINGTON
Bez jasnog signala da Sjedinjene Države mogu dobiti potporu UN-a za nametanje sankcija Iranu, Bushova administracija je priopćila u utorak da bi umjesto toga sa svojim međunarodnim istomišljenicima mogla pronaći načina da kazni Teheran zbog njegova nuklearnog programa. Washington, koji već ima vlastite sankcije protiv Irana, lobira u UN-u za nametanje međunarodnih sankcija, ali nailazi na otpor Rusije i Kine. "Ako zbog nekog razloga Vijeće sigurnosti ne ispuni svoje obaveze, mislimo da ćemo zatražiti da druge zemlje ili skupine zemalja nametnu svoje sankcije", izjavio je u utorak američki veleposlanik pri UN-u John Bolton. Iz diplomatskih se izvora saznaje da bi Washington mogao zatražiti da iranski trgovački partneri u Europi sankcioniraju Teheran. Očekuje da će Bolton, zajedno s veleposlanicima Francuske i Britanije, ovoga tjedna Vijeću sigurnosti predložiti novu rezoluciju o Iranu. Njome bi se tražilo da Iran obustavi obogaćivanje urana, pozivajući se na 7. poglavlje Povelje UN-a, što bi značilo da je podvrgavanje rezoluciji obavezno.
NEW YORK
Kofi Annan objavio je u utorak strategiju borbe UN-a protiv međunarodnog terorizma, ističući opasnost od biološkog oružja, povećane upotrebe Interneta među teroristima, i potrebu da se poštuju ljudska prava. Ta strategija predstavljena u izvješću na 32 stranice, odgovara na zahtjeve šefova država i vlada na svjetskom summitu UN-a u rujnu 2005. da Ujedinjeni narodi pojačaju međunarodnu suradnju u borbi protiv terorizma. No, izvješće oprezno izbjegava definirati terorizam koji ostaje predmet dubokih razmimoilaženja među zemljama članicama UN-a. "Od ogromne je važnosti da zemlje članice zaključe što prije "globalnu konvenciju o međunarodnom terorizmu", kazao je glavni tajnik organizacije Kofi Annan, predstavljajući glavne ideje izvješća članicama UN-a, njih 191. Antiteroristička strategija iznesena je u pet točaka: - razuvjeriti narod da pribjegava terorizmu, - uskratiti teroristima sredstva za vođenje napada,- obeshrabriti države da podržavaju terorizam,- razviti sposobnost zemlje za borbu protiv terorizma, - štititi ljudska prava. U izvješću se ističe i potreba pronalaženja inovativnih rješenja za borbu protiv "biološkog terorizma".
RIM
Talijanski parlament će na sjednici 8. svibnja izabrati nasljednika predsjednika Carla Azeglia Ciampija, objavile su u utorak agencije Ansa i Radiocor pozivajući se na parlamentarne izvore. Mandat Carla Azeglia Ciampija (85) završava 18. svibnja. Parlament u cjelini, uz sudjelovanje predstavnika 20 talijanskih regija, trebao se sastati najkasnije pet dana prije isteka Ciampijeva mandata kako bi mu izabrao nasljednika. Ubrzanje rokova za izbor šefa države mogao bi omogućiti i bržu inauguraciju nove vlade Romana Prodija. Desna koalicija predvođena Silvijem Berlusconijem izrazila je u utorak navečer želju da se predsjednik Ciampi kandidira na novi 7-godišnji mandat. Predsjednik se nasmijao, ali nije komentirao prijedlog o novom mandatu. Svojedobno je izjavio da mu pozne godine onemogućuju još jedan mandat.
JERUZALEM
Bivši izraelski premijer i dobitnik Nobelove nagrade za mir Shimon Peres uputio je u utorak navečer poziv na mir Palestincima, arapskim zemljama i Iranu na svečanosti u Jeruzalemu, povodom 58. obljetnice osnutka Izraela. "Obraćamo se večeras Palestincima i arapskim čelnicima koji nisu zaključili mirovni sporazum s Izraelom - odložite puške i razgovarajte o miru", kazao je Peres na početku obilježavanja 58. godišnjice osnutka Države Izrael. Glavna ceremonija proslave izraelske nezavisnosti održat će se u srijedu, u skladu s hebrejskim kalendarom.
NEW YORK
Približno 5,6 milijuna djece umire svake godine jer ne dobivaju adekvatnu prehranu dok je 146 milijuna djece u opasnosti od prerane smrti zbog nedovoljne tjelesne težine, prema podacima UNICEF-a u studiji objavljenoj u utorak u New Yorku. Izvješće UNICEF-a pod naslovom "Napredak za djecu: podaci o prehrani" pokazuje da u zemljama u razvoju više od četvrtine djece mlađe od pet godina ima nedostatnu tjelesnu težinu, čime im je ugrožen život. "Pothranjenost pridonosi više od polovice smrtnih slučajeva u djece, to jest približno 5,6 milijuna godišnje", tvrdi se u izvješću. Ta studija pokazuje da je postotak pothranjene djece mlađe od pet godine samo neznatno smanjen od 1990. godine. "Dokaz je to da svijet ne poštuje obveze preuzete prema djeci", objavio je UNICEF.
VATIKAN
Broj krštenih katolika u svijetu raste razmjerno s rastom broja stanovnika, što znači da utjecaj Katoličke crkve u svijetu stagnira, objavila je agencija AFP, prenoseći službene statistike koje je objavio Vatikan. Brojke koje će se naći u statističkom godišnjaku koji izdaje Vatikan odnose se na 2004. godinu i utvrđuju usporedbu s brojkama iz 1978. godine. Vatikan je popisao 1.098.000.000 krštenih katolika u svijetu 2004., nasuprot 757 milijuna 1978., to jest povećanje od 45 posto. No, istodobno, svjetska populacija doživjela je porast iste razine, s 4,2 na 6,5 milijardi, čime je broj krštenih katolika pao sa 17,99 posto na 17,19 posto ukupne populacije. U Europi je krštenih katolika bilo malo manje od 279 milijuna 2004., nasuprot 266 milijuna 1978., što je pad s 40,5 na 29,5 posto stanovništva. Stagnacija je primijećena i na američkom kontinentu gdje i dalje predstavljaju 62 posto stanovništva. Dinamika Katoličke crkve jača je u Africi gdje je odnos krštenih porastao s 12 na 17 posto.