"Finska zagovara daljnje proširenje EU-a. Smatramo da svaka europska zemlja koja ispuni zadane kriterije ima pravo ući u Uniju", kazao je Tuomioja čije je mišljenje podijelila hrvatska ministrica, ocijenivši da je proširenje "proces koji jača EU".
Tuomioja i Grabar Kitarović su se složili oko načela ocjenjivanja zemalja kandidata na temelju individualnih postignuća.
Grabar Kitarović je svog finskog kolegu u razgovorima upoznala ne samo sa najnovijim razvojem događaja na relaciji Hrvatska-EU, već i o angažmanu Hrvatske u rješavanju pitanja u regiji, o inicijativi za proširenja CEFTA-e kao okvira za multilateralnu trgovinsku suradnju u jugoistočnoj Europi i skorašnjem hrvatskom predsjedanju Procesom suradnje u jugoistočnoj Europi (SEECP).
Dvoje ministara su političke odnose između Hrvatske i Finske ocijenili odličnim, uz napomenu da postoji puno prostora za razvoj gospodarskih odnosa.
Finska 1. srpnja preuzima predsjedanje Europskom unijom, a kao svoje prioritete tijekom preostalih šest mjeseci u ovoj godini navodi nastavak rasprava o europskom ustavu, tj. procesu ratifikacije, daljnje proširenje Unije, provedbu Lisabonske strategije, s naglaskom na rast gospodarstva i zapošljavanje, transatlantske odnose, produbljivanje odnosa EU i Rusije i usvajanje novog političkog okvirnog dokumenta za Sjevernu dimenziju.
Glede proširenja, Finska će pratiti napredak Bugarske i Rumunjske u ispunjavanju preuzetih obveza glede punopravnog članstva i dodatno poticati pristupne pregovore s Hrvatskom i Turskom.
Grabar Kitarović je najavila posjetu Finskoj državnog tajnika Hide Biščevića i glavnog pregovarača Vladimira Drobnjaka, a Tuomioja je najavio dolazak u Hrvatsku svog predsjednika vlade Mattija Vanhanena.
Finska je predsjedala Unijom i u drugoj polovici 1999. godine.
Tuomioja nakon Zagreba putuje u Bugarsku na neformalni susret ministara zemalja članica Europske unije i NATO-a.