FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Brijuni: Susret Američko-jadranske povelje

BrijuniBrijuni: Susret Američko-jadranske poveljeBRIJUNI, 25. travnja 2006. (Hina) - Radnom sjednicom naslovljenom"Pripreme za sljedeći krug proširenja NATO-a: summit u Rigi iperspektive nakon toga" u utorak je na Brijunima počeo prošireniministarski sastanak Američko-jadranske povelje.
BRIJUNI, 25. travnja 2006. (Hina) - Radnom sjednicom naslovljenom "Pripreme za sljedeći krug proširenja NATO-a: summit u Rigi i perspektive nakon toga" u utorak je na Brijunima počeo prošireni ministarski sastanak Američko-jadranske povelje.

Brijunskom susretu nazoče ministri vanjskih poslova i obrane, odnosno njihovi predstavnici, Albanije, Hrvatske, Makedonije kao zemalja članica povelje, i predstavnici administracije SAD-a kao zemlje partnera, te ministri vanjskih poslova i obrane triju baltičkih zemalja.

Nazočnost dužnosnika Estonije, Latvije i Litve nije slučajna, jer su te tri zemlje na putu punopravnog članstva u NATO-u, u kojem su od 2004. možda najveću pomoć imale od Baltičke povelje, dokumenta koji su sa Sjedinjenim Državama potpisale 1998. Upravo je Baltička povelja bila uzor stvaranju Američko-jadranske povelje 2003. s trima zemljama koje tad nisu pozvane u članstvo NATO-a.

Hrvatsku će na Brijunima predstavljati predsjednik Republike Stjepan Mesić, ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović i ministar obrane Berislav Rončević.

Kako se čuje iz izvora bliskih organizaciji sastanka, hrvatski će dužnosnici na dvjema prijepodnevnim sjednicama ponoviti stajališta Hrvatske koja pozdravlja NATO-ovu politiku otvorenih vrata i izraziti očekivanja o nastavku procesa proširenja Sjevernoatlanskog saveza već od idućeg summita, koji će se u studenom održati u Rigi.

Hrvatska drži da mogućnost punopravnog članstva u NATO-u treba pružiti svim zemljama koje mogu pridonijeti sigurnosti i stabilnosti područja s obje strane Atlantika i zato aktivno surađuje ne samo s članicama saveza, već i sa svojim susjedima.

Ministrica Grabar-Kitarović, kako se očekuje, sudionicima brijunskog skupa trebala bi ponoviti hrvatska postignuća u proteklom razdoblju, prije svega ostvarenje pune suradnje s Haaškim sudom, dovršetak procesa povratka izbjeglica do kraja godine, provedbu reforme pravosuđa, gospodarska postignuća, među kojima i rast BDP-a od 4,3 posto% iz prošle godine, reformu obrambenog sustava, jačanje javnog dijaloga o svim aspektima hrvatskog približavanja NATO-u i sudjelovanje u međunarodnim operacijama podrške miru poput ISAP-a u Afganistanu, gdje će se broj hrvatskih vojnika uskoro utrostručiti.

Hrvatski će dužnosnici naglasiti kako su svijetu potrebni snažni i zdravi NATO i Europska unija te iznijeti ocjenu da je najbolji način ostvarenja tog cilja dalje proširenje obje organizacije i jačanje međusobne suradnje.

Američko-jadransku povelju 2. svibnja 2003. u Tirani su potpisali tadašnji ministri vanjskih poslova Hrvatske, Makedonije i Albanije, te tadašnji američki državni tajnik Colin Powell, s ciljem jačanja međusobne suradnje u sklopu napora za što lakšim približavanjem NATO-u. Povelja formalizira američku potporu trima zemljama na njihovu putu u NATO i predviđa međusobnu suradnju u ispunjenju uvjeta za prijem u Savez. U povelji se ne navodi točan datum mogućeg prijema, već se ističe kako tri zemlje mogu postati članicama prvom prigodom nakon što ispune potpune uvjete, a ističe se da će se svaka od njih ocjenjivati prema individualnim postignućima.

Među načelima i obvezama koje imaju zemlje članice Povelje su jačanje demokracije, prava manjina, suzbijanje terorizma, prekograničnog kriminala i širenja oružja za masovno uništenje, te nastavak započetih reformi oružanih snaga. Hrvatska u prvom polugodištu ove godine koordinira radom Američko-jadranske povelje, pri čemu je odlučila intenzivirati kontakte u sklopu kojih je i današnji brijunski sastanak, koji se održava pod nazivom "Adriatic - Baltic - Atlantic".

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙