Hrvatsku će na sastanku predstavljati ministrica vanjskih poslova i europskih integracija Kolinda Grabar-Kitarović i ministar obrane Berislav Rončević, a dolazak na Brijune, kako je priopćeno iz MORH-a, potvrdili su i svi ministri drugih zemalja.
Makedoniju će tako predstavljati ministrica vanjskih poslova Ilinka Mitreva i ministar obrane Jovan Manasijevski, Albaniju Besnik Mustafaj i Fatmir Mediu, Estoniju Urmas Paet i Juergen Ligi, Latviju Artis Pabriks i Linda Murniece te Litvu Antanas Valionis i Gediminas Kirkilas. Sastanku će nazočti i američki dužnosnici, a još se čeka konačna potvrda sastava izaslanstva SAD.
Prema priopćenju MVPEI-a, cilj brijunskog susreta je razmjena iskustava stečenih u dosadašnjem širenju NATO-a i rasprava o političkim i sigurnosnim pitanjima relevantnim za sudionike sastanka u sklopu transatlatskog dijaloga i perspektive daljnjeg proširenja Sjevernoatlantskog saveza.
Izaslanstva na čelu s ministrima na Brijune će stići u ponedjeljak, kad će imati radnu večeru koja će biti svojevrsni uvod u sastanak, čije je odvijanje predviđeno u četiri sjednice u utorak. Odlazak s Brijunskog otočja predviđen je za srijedu.
Američko-jadranska povelja je inicijativa nastala 2003. godine na američki poticaj s ciljem da se Hrvatska, Makedonija i Albanija, tri zemlje u regiji koje teže članstvu u NATO-u, što brže pripreme za pridruženje Savezu.
Zamišljena je kao poligon za suradnju triju zemalja, uz američku pomoć, u reformama oružanih snaga, širenju sigurnosti i stabilnosti u regiji, ali i u borbi protiv organiziranog kriminala, te u provedbi ostalih reformi nužnih za priključenje Sjevernoatlantskom savezu.
Hrvatska trenutačno predsjeda Poveljom, što je iskoristila za intenziviranje susreta zemalja partnera na brojnim razinama.
Krajem veljače u albanskom Draču održan je sastanak hrvatskog, albanskog i makedonskog premijera Ive Sanadera, Salija Berishe i Vlade Bučkovskog, posvećen jačanju suradnje u okviru Jadranske povelje i približavanju NATO savezu, a ministri vanjskih poslova triju zemalja zadnji su se put sastali početkom istog mjeseca u Washingtonu na petom sastanku Partnerske komisije Američko-jadranske povelje.
Tad su se, među ostalima, sastali s američkim podtajnikom za politička pitanja Nicholasom Burnsom.
"Sve tri zemlje su ostvarile vrlo dobar napredak", rekao je Burns nakon susreta, dodavši kako su Sjedinjene Države zadovoljne tim napretkom.
"Uzimajući u obzir naša individualna postignuća u ispunjavanju standarda i kriterija NATO-a, jugoistočna Europa također zaslužuje jasan signal glede uključenja u NATO", izjavila je tad ministrica Grabar-Kitarović, izrazivši vjerovanje kako proces proširenja NATO-a ostaje otvoren i paralelan transformaciji Saveza.