Najveća najavljena promjena će biti novi način kako MMF nadzire svjetsko gospodarstvo, ne samo kontrolirajući politiku pojedinačnih zemalja nego i kako ona utječe na druge.
Međunarodni monetarni i financijski odbor (IMFC) koji upravlja MMF-om, odobrio je planove za novi multilateralni mehanizam nadzora koji bi trebao spriječavati prelijevanje posljedica ekonomske politike jedne zemlje na drugu.
IMFC je također ovlastio direktora MMF-a Rodriga Rata da do sljedećeg susreta u rujnu u Singaporeu razvije konkretne prijedloge za reformu glasovanja u MMF-u kako bi se povećao udio glasova novih gospodarskih sila i ojačala njihova uloga u njegovu odlučivanju.
Zemlje poput Kine, Južne Koreje, Meksika i Turske mogle bi dobiti veći udio glasova koji bi odrazio njihovu sve veću ekonomsku važnost u svijetu.
Predložene reforme osnažile bi ulogu MMF-a u globalnoj koordinaciji ekonomske politike i proširilo njegovu ulogu u nadzoru politike valutnih tečajeva, što aktivno zagovaraju SAD i drugi članovi skupine sedam najrazvijenijih zemalja G7 koje pate zbog politike tečaja Kine.
Svjetska banka je u nedjelju usmjerila pozornost na svoju glavnu misiju smanjenja siromaštva u svijetu uključujući i borbu protiv korupcije u zemljama u razvoju.
Članice Banke su na sastanku u Washingtonu odobrile plan za ukidanje dugova 17 afričkih i latinoameričkih zemalja u vrijednosti od 37 milijardi dolara. MMF se već ranije suglasio na sličan paket mjera.
Predsjednik Svjetske banke Paul Wolfowitz je dobio potporu za svoju strategiju borbe protiv korupcije koja ometa napore za smanjenjem siromaštva u siromašnim zemljama.
Razvojni odbor Svjetske banke i MMF-a pozvao je Banku da razvije široku strategiju borbe protiv korupcije do susreta u Singaporeu. Ta strategija bi trebala voditi do "jasnih operativnih smjernica" koje će pomoći zemljama da ojačaju dobru upravu i prodube borbu protiv korupcije, rekao je Odbor u priopćenju nakon sastanka.
Svjetska banka je također objavila novi projekt promicanja uporabe čiste energije u zemljama u razvoju koja bi zadovoljila njihove sve veće potrebe za energijom istodobno manje ugrožavajući okoliš.
Razvojni odbor je odobrio plan bez upuštanja u pojedinosti oko toga koliko će sredstava biti potrebno za njegovu provedbu.
Svjetska banka je upozorila kako sada 1,6 miljardi ljudi, većinom u Africi i južnoj Aziji, još nema električnu energiju i procijenila da će u idućih 25 godina dvije trećine povećanja potreba za energijom dolaziti iz zemalja u razvoju.
Prema bančinu izvješću, troškovi zemalja u razvoju za prilagođavanje projiciranim izmjenama svjetske klime će iznositi između 10 i 40 milijardi dolara godišnje.