Ministri financija i guverneri središnjih banaka Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske, Kanade, Njemačke, Italije i Japana, okupljeni u Washingtonu, ocijenili su da je svjetsko gospodarstvo u dobrom stanju i u četvrtu godinu brzog rasta.
"Ipak, i dalje ostaju opasnosti negativnog razvoja događaja na tržištu nafte, globalnih neuravnoteženosti i rastućeg protekcionizma", objavili su predstavnici G7 koji su se sastali u Washingtonu na rubu proljetnog zasjedanja Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i Svjetske banke.
Reakcija G7 dolazi nakon što je u petak cijena nafte u New Yorku po prvi put prešla 75 dolara za barel.
Dužnosnici G7 su također priopćili da Kina treba dopustiti veću slobodu u formiranju tečaja svoje valute yuana kako bi smanjila svoj ogromni trgovinski višak s ostatkom svijeta i tako pomogla u ispravljanju globalnih ekonomskih neuravnoteženosti.
Oni su također upozorili i na neuravnoteženosti u ekonomiji Sjedinjenih Država ističući sve veći proračunski deficit i rekordno nisku osobnu štednju.
Dužnosnici G7 također su potaknuli MMF da se jače angažira na jednoj od svojih temeljnih nadležnosti, nadgledanju valuta. Podržali su prijedloge MMF da se transformira u oštrijeg nadzornika politika tečajeva pojedinih zemalja.
Sjedinjene Države optužuju Kinu da drži vrijednost yuana na niskoj razini potičući neuravnoteženost u svjetskoj trgovini. SAD je s Kinom prošle godine zabilježio rekordan vanjskotrgovinski deficit od 202 milijarde dolara.