Do podneva je tečaj dolara ojačao 0,8 posto prema euru, kojim se trgovalo po 1,1969 dolara. Poskupio je i 0,9 posto prema švicarskom franku, pa stoji 1,3169 franaka. Britanska funta izgubila je 0,7 posto na vrijednosti prema dolaru i stoji 1,732 dolara. Dolarom se trgovalo i po 118,09 jena, 0,3 posto više.
Tečaj američke valute stabilan je uslijed rastuće percepcije deviznih tržišta da će američka središnja banka nastaviti zaoštravati monetarnu politiku, nakon što idućega tjedna podigne ključnu kamatnu stopu s trenutnih 4,5 na 4,75 posto. Ta očekivanja poduprlo je izvješće o neočekivano snažnom porastu prodaje kuća u SAD-u u veljači, za 5,2 posto.
U međuvremenu, 'kivi' je potonuo za više od dva posto na najnižu razinu u zadnje gotovo dvije godine, na svega 0,61 američki dolar, zbog procjene analitičara da je Novi Zeland na pragu recesije.
"Izgledi za kamatne stope u Novom Zelandu su loši; očekuje se njihovo snižavanje sa 7,25 posto za najmanje 0,75 postotnih bodova. Nasuprot tome, politike niskih kamatnih stopa u SAD-u, eurozoni i Japanu bliže se kraju. Izgledi za rastom kamatnih stopa u te tri zemlje ulagače nagone na izbjegavanje rizika vezanih uz valute koje nose visoki prinos", izjavio je Antje Praefcke, valutni strateg pri Commerzbanci u Frankfurtu.
Oslabila je i islandska kruna, još jedna valuta s visokim prinosom obzirom da su tamošnje kamatne stope u visini od 10,75 posto. Potonula je na najnižu razinu u zadnjih 22 mjeseca prema dolaru te 16 mjeseci prema euru.