"Za Sloveniju bi najbolje bilo da Hrvatska što prije postane članicom Europske unije jer bi onda promet roba bio potpuno slobodan, bez kvota i dodatnih carinskih davanja", izjavila je za "Dnevnik" državna tajnica u ministarstvu gospodarstva Metka Jerina.
Od izlaska Slovenije iz CEFTA-e i njenog uključivanja u Europsku uniju izvoz Slovenije u Hrvatsku smanjio se samo za jedan posto jer Hrvatska s EU ima sporazum o stabilizaciji i priključivanju, dok je izvoz u BiH pao za četvrtinu jer BiH još nije otpočela pregovore o sklapanju takvog sporazuma pa se za slovenske proizvode koji odlaze u BiH plaća puna carina, pojašnjava "Dnevnik". List navodi da slovenski dužnosnici pozdravljaju i što skoriji početak pregovora o sklapanju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju između EU i Srbije i Crne Gore.
Istodobno, piše list, u nekim poduzećima u Sloveniji pojavljuju se neopravdani strahovi od smanjenja prodaje u Hrvatskoj zbog dominantnih hrvatskih proizvođača, osobito u prehrambeno-prerađivačkoj industriji.
Nakon nedavnog sklapanja sporazuma Agrokora s hotelijerima uključenim u Adriatica.net o poslovnoj suradnji dio slovenskih prehrambenih proizvođača boje se da će Agrokor "potisnuti slovensku hranu" s polica hrvatskih trgovina.
Tako, piše list, ocjenjuje direktor tvrtke Celjske mesnine Izidor Krivec koji k tome dodaje otvorena bilateralna pitanja koja su neriješena i smanjuju reputaciju slovenskih proizvoda kod hrvatskih potrošača.
"Slovenski se izvoznici u Hrvatskoj susreću sa administrativnim i političkim preprekama, a zapleti sa Ljubljanskom bankom utječu na podsvijet Hrvata i narušavaju imidž Slovenije", rekao je Krivec za "Dnevnik".