HUP je jučer zatražio zaštitu privatnog vlasništva, odnosno imovine TDR-a, od "protupravnog i nasilnog zauzimanja i neovlaštenog korištenja od radnika predvođenih neodgovornim sindikatom".
Pedesetak radnika zauzelo je Tvornicu duhana Zagreb, koja je nakon privatizacije postala zagrebačkim pogonom TDR-a, nakon što ih je Uprava TDR-a u petak obavijestila da se prekida proizvodnja u Zagrebu, a radnike uputila na korištenje godišnjeg odmora i otkaznog roka.
HUS ističe da je podržao industrijsku akciju radnika jer joj cilj zaštiti vlasništvo od TDR-ova nezakonitog raspolaganja.
Državna revizija je u izvješću iz 2003. ustvrdila da privatizacija Tvornice duhana Zagreb nije obavljena sukladno zakonu pa je zadaća Državnog odvjetništva i Hrvatskog fonda za privatizaciju bila pokretanje postupka poništenja privatizacije i oduzimanje nezakonito stečene imovine.
Kako to nadležne institucije, unatoč zahtjevima radnika i zaključku Hrvatskog sabora, nisu učinile radnici su, štiteći svoja radna mjesta, bili primorani na akciju, ističe HUS.
Sindikalna povjerenica u zagrebačkom pogonu TDR-a Slavica Lovrić izjavila je Hini da su radnici spremni ponovno pokrenuti proizvodnju "u roku sat vremena" ali čekaju odobrenje Porezne uprave za financijske markice koje se stavljaju na kutije cigareta.
"I dalje čekamo odgovore Državnog odvjetništva i Vlade na naše kaznene prijave protiv nezakonitih radnji TDR-a", rekla je Lovrić.
U vezi jučerašnjeg upozorenja Uprave TDR-a da bi ponovno pokretanje proizvodnje u Zagrebu bilo ilegalno, Lovrić je izjavila da radnike takve poruke "ne zanimaju" jer je upravo TDR upleten u ilegalne poslove i šverc cigaretama.
Podsjetila je da je, po službenim podacima, prodaja cigareta u Hrvatskoj od 1993. do 2005. pala za 30 do 40 posto, a to su "priče za malu djecu".
Osim toga, Tvornica duhana Zagreb potražuje od TDR-a 594 milijuna kuna, tvrdi Slavica Lovrić dodajući da će radnici ostati u tvornici dok ne pokrenu proizvodnju, a tvornica bude vraćena u njihovo vlasništvo.