Na sastanku s Predsjednikovim savjetnicima Sinišom Tatalovićem i Dubravkom Radoševićem zatražili smo pomoć Predsjednika Stjepana Mesića kako bi se državne ustanove uključile u procesuiranje nezakonite privatizacije bivše Tvornice duhana Zagreb, koja je postala zagrebačkim pogonom TDR-a, a sada je TDR želi zatvoriti, izjavio je Hini predsjednik HUS-a Ozren Matijašević.
HUS želi da Mesić potakne institucije, prije svega Državno odvjetništvo i Vladu, da se napokon uključe u taj problem i zaustave TDR koji je, po Matijaševićevim riječima, u proteklih 15-tak godina osvajajući monopol na duhanskom tržištu ugasio oko 1.000 radnih mjesta.
"U Uredu nam je obećano da će već danas od Državnog odvjetništva zatražiti izvješće o tome što su poduzeli u vezi naše prijave i nalaza Državne revizije o nezakonitostima u privatizaciji Tvornice duhana Zagreb", rekao je Matijašević.
Ako u idućih 10 dana izostane reakcija Državnog odvjetništva i Vlade, radnici su spremni zauzeti pogon u Zagrebu, upozorio je predsjednik HUS-a.
Većina od 240 radnika prihvatila je sporazumne raskide ugovora o radu, kako bi dobili otpremnine, no HUS i Novi sindikat još zastupaju pedesetak radnika koji se ne mire sa zatvaranjem tvornice i gubitkom posla.
TDR gašenje proizvodnje cigareta u Zagrebu i preseljenje u novu tvornicu u Kanfanaru vrijednu više od 100 milijuna eura opravdava osiguravanjem konkurentnosti na tržištu.
Radnicima koji se žele zaposliti u novoj tvornici Uprava je ponudila pomoć u traženju smještaja, isplatu pola plaće po godini staža za troškove preseljenja i pomoć u zapošljavanju bračnog druga. Onima koji se neće preseliti ponuđene su prosječne otpremnine od 350.000 kuna bruto.
No, sindikalci drže da se proizvodnja u zagrebačkom pogonu, gdje se godišnje ostvari između 30 i 50 milijuna kuna dobiti, može nastaviti uz Vladinu pomoć. Stoga predlažu da TDR svoj vlasnički udio od preko 90 posto uz obeštećenje prenese na Vladu.