U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks porastao je blagih 0,1 posto, na 11.120 bodova. Tehnološki Nasdaq gotovo se i nije mijenjao, završivši u petak trgovanje na 2.339 bodova, a tijekom tjedna je dosegnuo i najvišu razinu u proteklih pet godina od 2.359 bodova.
Predsjednik podružnice Feda u Richmondu Jeffrey Lacker u utorak je izjavio da je američko gospodarstvo blizu uravnoteženoga rasta, što bi moglo značiti da su kamatne stope dosegnule neutralnu razinu. Ulagači su i izjave predsjednika Feda iz Dallasa Richarda Fishera o inflaciji interpretirali kao blag stav prema daljnjem podizanju kamatnih stopa. To je potaknulo veće kupovine dionica financijskih institucija, senzitivnih na izmjene kamatnih stopa, budući im se poboljšavaju izgledi za zaradu. Dionice Citigroupa i JPMorgan Chasea ojačale su za otprilike 1,6 posto nakon što su analitičari Merrill Lyncha podigli svoje procjene zarada u prvom ovogodišnjem tromjesečju za banke.
Dionica industrijskog konglomerata 3M također je bila među značajnijim dobitnicama, ojačavši 1,5 posto, budući je iz kompanije objavljeno da bi mogla prodati svoje poslovanje s lijekovima. Najveća pojedinačna dobitnica bila je ona Apple Computersa, poskupjevši gotovo 10 posto, što je njezin najveći dnevni postotni dobitak od studenoga 2004. Apple je, naime, lansiralo softver kompatibilan s Microsoftovim Windowsima koji bi mogao povećati broj korisnika njegovih Mac računala.
Poskupljenje te dionice privuklo je ulaganja i u druge tehnološke dionice, uključujući Intelove, koje su poskočile oko jedan posto. Dionica Microsofta ojačala je 0,4 posto, dok su cijene dionica proizvođača čipova porasle u prosjeku 2,76 posto. "Tehnološke dionice dobile su poticaj od Applea", rekao je Tim Heekin, direktor trgovanja pri Thomas Weisel Partnersu, ulagačkoj banci iz San Franciscoa.
Međutim, u petak su ponovno ojačale zabrinutosti oko mogućeg daljnjeg rasta kamatnih stopa u SAD-u, nakon objave snažnijeg od očekivanja izvješća o zaposlenosti u ožujku. Naime, američko gospodarstvo kreiralo je u tome mjesecu 211.000 novih radnih mjesta, nasuprot očekivanih 190.000. Stopa nezaposlenosti neočekivano je pala sa 4,8 na 4,7 posto, najnižu razinu u zadnjih četiri i pol godine. Rezultiralo je to najvećim dnevnim gubitcima na burzi u više od mjesec dana, a posebno su na udaru prodaja bile financijske dionice, ranije u tjednu vodeće dobitnice. "Želimo snažno gospodarstvo, no ne i previše snažno jer priželjkujemo da Fed obustavi ciklus podizanja kamatnih stopa", ocijenio je raspoloženje tržišnih sudionika Evan Olsen, čelnik trgovanja dionicama pri Stephensu.
Na europskim burzama cijene dionica porasle su u tome razdoblju nadomak najviših razina u pet godina, potpomognute jačanjem dionica u naftnom i rudarskom sektoru uslijed visokih cijena sirovina, a kupovine su poticale i grozničave aktivnosti spajanja i preuzimanja. Londonski Ftse indeks porastao je za više od jedan posto, na 6.026 bodova. Frankfurtski DAX gotovo se i nije mijenjao, završivši tjedan na 5.953 boda.
"Europske burze počele su drugo tromjesečje kao da nisu ni završile prvo tromjesečje. Većina je u uzlaznom trendu", kazao je Anthony Hill, analitičar u FSW Securities.
Francuski telekomunikacijski proizvođač Alcatel, koji je sporazum o kupnji američkog Lucenta objavio u prošlu nedjelju, priopćio je da će u vlasništvu držati 60 posto zajedničke grupe te da očekuje da će sporazum potaknuti zaradu po dionici već u prvoj godini poslije postignutog dogovora. Alcatelove su dionice stoga skočile sedam posto.
Ojačale su dionice njemačkog Continentala zbog pozitivnih brokerskih izjava koje su uslijedile nakon što je taj njemački proizvođač auto-dijelova dogovorio kupnju Motorolinog globalnog poslovanja s automobilskom elektronikom za milijardu dolara. Dionice talijanske banke Capitalia poskupjele su tri posto pod utjecajem novog vala obnovljenih glasina o preuzimanju te banke.
Na strani dobitnika bile su i rudarske kompanije uslijed skupih kovina, pri čemu su dionice Rio Tinta ojačale 2,6 posto a one BHP Billitona poskupjele za 1,7 posto. Dobitaka je bilo i u sektoru energetike, predvođenom British Petroleumom, s rastom cijena dionica od jedan posto nakon što je nagovijestio jačanje svojeg rafinerijskog poslovanja. Podrška naftnim dionicama stizala je i od cijene barela nafte koja se držala iznad 66 dolara.
Međutim, dionice francuskog Thalesa pojeftinile su 3,6 posto nakon postizanja dugo očekivanog sporazuma s Alcatelom, francuskim proizvođačem telekomunikacijske opreme koji će zamijeniti svoje poslovanje sa satelitima za 21,66 posto udjela u tom francuskom proizvođaču elektronike u vojnoj industriji. Dionice EADS-a potonule su 3,8 posto nakon što su Lagardere i DaimlerChrysler objavili da planiraju smanjiti svoje udjele u tom europskom zrakoplovnom konzorciju. Dionice Lagardera ojačale su pak 2,7 posto a automobilskog proizvođača za 1,8 posto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je protekloga tjedna gotovo tri posto, na 17.563 boda.