U takvim uvjetima njujorški Dow Jones indeks porastao je 0,5 posto, na 11.076 bodova. No, tehnološki Nasdaq spustio se 1,8 posto, na 2.262 boda.
Skok prinosa po 10-godišnjim obveznicama američke vlade na najvišu razinu od lipnja 2004, povećao je početkom tjedna zbrinutosti ulagača da slijedi daljnji rast kamatnih stopa. Više kamatne stope mogu kreirati teže okruženje za dionice jer smanjuju korporativne zarade, a također privlače ulagače da prelijevaju svoj kapital iz dionica u obveznice.
Dionice manjih kompanija, koje su od početka godine bilježile dobitke, u utorak su posebno oštro korigirane. U prosjeku je cijena njihovih dionica oslabila 1,4 posto, što je njihova najveća korekcija u proteklih mjesec dana kako se ulagači pribojavaju da će više kamatne stipe naštetiti njihovoj sposobnosti za dobivanjem bankovnih kredita.
Nadalje, pad cijena nafte i ostalih roba na svjetskim tržištima korigirao je cijene dionica energetskih kompanija i proizvođača baznih sirovina. "Na tržištu je prevladao oprez. Kad se započne s prodajom u jednom sektoru, odmah nastane lančana reakcija koja samu sebe hrani", opisao je zbivanja na tržištu Al Goldman, tržišni strateg pri A.G. Edwardsu.
Takvi uvjeti na tržištu potaknuli su i povlačenje kapitala iz tehnoloških dionica, ponajviše telekomunikacijskih, te kupovinu manje rizičnih sektora poput prehrambenih i farmaceutskih kompanija.
Među sektorima s najboljom izvedbom bile su dionice proizvođača hrane i robe široke potrošnje nakon što je Merrill Lynch podigao rejting za taj sektor po prvi put od siječnja 2004, navevši kao razloge rast optimističnosti i makroekonomske izglede. Najveći doprinos rastu Dow Jonesa dala je dionica Altria grupe, kompanije za proizvodnju hrane i duhana, koja je ojačala 1,3 posto.
Ojačale su i dionice farmaceutskih proizvođača, u prosjeku za 1,14 posto, pri čemu je dionica Eli Lillyja dobila 1,3 posto na vrijednosti. No, korekcija cijena dionica Googlea za tri posto pritisnula je vrijednost Nasdaqa.
"Sektori koji su svojom izvedbom dosad zaostajali sada pokazuju relativnu snagu, poput farmaceutike i potrošne roba. Dosad je sektor robe široke potrošnje imao slabu izvedbu zbog rastućih cijena sirovina i zato što nije imao cjenovnu moć. No, ako cijene sirovina padnu, to bi moglo poboljšati njihovu profitabilnost", rekao je Tim Woolston, portfelj menadžer pri Boston Advisorsu.
Krajem tjedna kupovini dionica poticaj je dao podatak o skoku broja novootvorenih radnih mjesta u SAD-u tijekom veljače za 243 tisuće, više od očekivanja. "Gospodarstvo još postiže održiv rast i ulagači vjeruju da će se to pretvoriti u snažnije korporativne zarade", ocijenio je Paul Nolte, direktor ulaganja pri Hindsale Associatesu.
Zabrinutosti ulagača vezane uz rast kamatnih stopa koji se očekuje u SAD-u i u Europi pritiskale su posljednjih dana i europske dionice. Ipak, pozornost ulagača sve se više usmjeruje novim snažnim gospodarskim pokazateljima te zaradama korporacija. Londonski Ftse indeks ojačao je 0,8 posto na 5.908 bodova, a frankfurtski DAX 1,5 posto, na 5.805 bodova.
"Prisutne su zabrinutosti da bi moglo doći do većeg podizanja kamatnih stopa. Zarade tvrtki bolje su međutim nego što se očekivalo, tako da smo dugoročno optimistični što se tiče dionica", kazao je Rohini Rathour, analitičar u investicijskoj tvrtki Sarasin Chiswell.
Nagađanja o spajanjima oko talijanske banke Capitalia, koju bi mogla kupiti Banca Intesa, podigla su cijene njezinih dionica na novu najvišu razinu u zadnjih sedam i pol godina, a očekuje se da bi plan preuzimanja mogao biti objavljen već kroz nekoliko dana. Dionice Capitalie skočile su gotovo dva posto, dok su dionice Societe Generale poskupjele tri posto nakon što je francuski list Le Nouvel Observateur objavio da bi toj francuskoj banci s ponudom mogao pristupiti Citigroup.
Na strani dobitnika bile su i farmaceutske dionice poput onih GlaxoSmithKlinea, koje su ojačale 2,2 posto nakon što je njihov investicijski rejting podigla Deutsche Bank. Od pripadnika toga sektora značajno su ojačale i dionice njemačkog proizvođača lijekova Schering, i to za četiri posto.
Od značajnijih dobitnika ističe se i njemački proizvođač industrijskih plinova Linde, čije su dionice skočile za 6,5 posto nakon što ga je preuzimanje britanske plinske kompanije BOC, teško 8,2 milijardi funta, vinulo na vodeće mjesto na tržištu industrijskih plinova, uz bok francuskom Air Liquideu.
Od najvećih pojedinačnih sektora gubitnika izdvaja se rudarski, u kojem su dionice u prosjeku oslabile 2,6 posto pod utjecajem snažnog pada cijena zlata i pritisnutih cijena bakra. "Rudarske kompanije ostvarile su goleme dobitke u proteklih godinu dana. A uobičajeno je u uvjetima silaznog trenda da ulagači nastoje izvući dobit, što nije teško kod rudarskih kompanija budući su toliko novca zaradili", kazao je. BHP Billiton, Anglo American i Xstrata, svi su redom bili na gubitku od gotovo četiri posto, dok je nešto manje, nekih tri posto, u minusu bio Rio Tinto.
Indeks Tokijske burze Nikkei ojačao je 2,9 posto, na 16.116 bodova.