"Nažalost, današnja Srbija kao da nije izvukla pouku iz potpuno pogrešne prakse koju je imala u odnosu na najavu slovenskog, hrvatskog, bosanskog ili makedonskog osamostaljivanja. Kao da nije shvatila da je takva politika uglavnom bila na štetu srpskog naroda i Srbije", naveo je Đukanović.
On je ipak ocijenio da ključni problem nije u medijima, unatoč tome što se, prema njegovim riječima, dade uočiti dosad nezapamćena homogenizacija medijske scene u Srbiji u odnosu na crnogorsko pitanje, nezapamćena čak i u vrijeme Slobodana Miloševića.
On je ponovio da zajednica između Crne Gore i Srbije nije moguća i da to pokazuje 15-ogodišnje iskustvo tijekom kojega su svi oblici zajedništva bili "beznadno nefunkcionalni".
Crnogorski premijer je također izjavio kako će se odmah nakon referenduma predano posvetiti poslu u vezi s obnovom državnosti Crne Gore, čime je korigirao svoje ranije stajalište da će podnijeti ostavku nakon referenduma i posvetiti se drugačijem angažmanu, bez obzira na to hoće li pobijediti opcija neovisnosti.
Đukanović je rekao da očekuje da će u srijedu, na sastanku u Bruxellesu s visokim europskim dužnosnikom Javierom Solanom, razgovarati o europskoj budućnosti Crne Gore i realizaciji referenduma o neovisnosti.
Premijer je priopćio da je crnogorska vlada pozvala Organizaciju za europsku sigurnost i suradnju (OESS) i Vijeće Europe (VE) da uputi promatrače koji će nadzirati proces referenduma o državno-pravnom statusu Crne Gore u svim njegovim fazama.