Čelnici Travnika, gdje su Bošnjaci u većini, odnosno Kneževa, s većinskim srpskim življem, izjavili su kako ovim činom žele uputiti poruku pomirenja i tolerancije.
"Nadamo se da će i drugi slijediti naš primjer", izjavio je za "Nezavisne novine" načelnik Kneževa Boro Škeljić, koji je prije nekoliko mjeseci i pokrenuo ovaj jedinstveni projekt pomirenja.
Načelnik Travnika Tahir Lendo se nada kako će njihov primjer slijediti i susjedne općine - Kotor Varoš, Dobratić i Jajce, u kojima su se također, ljeta 1992. godine, dogodili masovni zločini.
"Ako sve bude teklo po planu, nadamo se da bi spomenik mogao biti izgrađen do kolovoza ove godine, kako bi bio gotov do godišnjice masakra", rekao je Lendo.
Susjedne općine Travnik, koji se nalazi u Federaciji BiH, i Kneževo, u Republici Srpskoj, bile su tijekom rata u BiH, poprišta žestokih oružanih, a osobito artiljerijskih sukoba. Nakon rata, a dijelom i zbog službene politike nacionalnih stranaka koje su sudjelovale u aktualnoj vlasti, antagonizmi su produljeni, što se ogledalo u gospodarskoj i kulturnoj suradnji.
Inicijativa za gradnju zajedničkog spomen-obilježja zapravo je i prvi ohrabrujući institucionalni korak u otvaranju i širenju suradnje gradova razdvojenih entitetskim crtama i dnevnopolitičkim potrebama.