Izravna strana ulaganja u razvijene zemlje lani su skočila za 38 posto, na 573,2 milijarde dolara nakon četverogodišnjeg razdoblja pritisnutog teškoćama, predvođena s 219 milijardi dolara stranih ulaganja u Britaniju, navodi UN-ova Konferencija o trgovini i razvoju (UNCTAD).
Val prekograničnih udruživanja i akvizicija koje su poduzele kompanije također je pomogao podupiranju eksplozivnog rasta izravnih stranih ulaganja u razvijenom svijetu. Aktivnosti spajanja i akvizicija, uključujući prekogranične sporazume, porasle su 40 posto u 2005., dosegnuvši vrijednost 2.900 milijardi dolara, dijelom zahvaljujući visokim cijenama dionica na burzama.
Priljev izravnih stranih investicija u nova gospodarstva uvećan je 13 posto na 274 milijardi dolara i dosegnuo je rekordnih 28,9 milijardi dolara u Africi, pri čemu je lavovski dio otišao u Južnoafričku Republiku, Egipat i Sudan.
Što se tiče izravnih stranih ulaganja u Kinu, ona su u odnosu na prijašnju godinu ostala gotovo nepromijenjena, u iznosu 60,3 milijardi dolara, dok su strana ulaganja u Indiju uvećana s preklanjskih 5,3 milijardi na šest milijardi u 2005.
Meksiko je ostao najveći primatelj izravnih stranih ulaganja na području Latinske Amerike, primivši ih u iznosu od 17,2 milijarde dolara, ispred Brazila koji je zabilježio pad inozemnih ulaganja na 15,5 milijardi s 18,2 milijarde dolara u 2004.
Češka Republika drži čelno mjesto među zemljama istočne Europe po privlačenju stranih ulaganja, primivši ih u vrijednosti 12,5 milijardi dolara, što ju čini najomiljenijim odredištem za strana ulaganja među novim zemljama članicama EU-a.
Rusija je ostvarila veliki skok u izravnim stranim ulaganjima, koja su po podacima UNCTAD-a uvećana na 26,1 milijardu dolara, što je gotovo dvostruko više u usporedbi s godinom ranije.