Do miješanja signala sa stranim operaterima dolazi i na granici s Italijom i Austrijom, ali nema znatnije pojave automatskog prebacivanja u drugu mrežu, uglavnom zbog konfiguracije terena, na primjer Karavanki koje onemogućuju takvu pojavu.
Slovenski operateri pojašnjavaju da postoji kontakti s hrvatskom stranom, ali ocjenjuju da problem neželjenog prebacivanja na hrvatsku mrežu u graničnim područjima neće biti tako brzo riješen, pa je "ručni" izbor mreže do daljnjega najsigurniji način zaštite od neželjenih troškova.
"Dogovaranje s hrvatskom stranom odvija se korektno, ali je riječ o višeslojnom problemu, a rješenje neće biti brzo", rekao je za slovensku tiskovnu agenciju STA direktor Slovenske agencije za poštu i telekomunikacije Tomaž Simonič.
On smatra da bi se rješenje moglo pronaći brže kad bi se problem o kojemu su proteklih dana pisali slovenski i hrvatski mediji rješavao na razini operatera a ne državnih agencija.
Slovenska agencija hrvatske je kolege o problemu obavijestila na radnom sastanku u drugoj polovici prošle godine, a ocjenjuje da bi se problem mogao riješiti preusmjeravanjem antena za emitiranje GSM signala u nekim baznim postajama uz granicu i smanjivanjem snage signala, ali priznaje da slične probleme imaju i neki hrvatski korisnici uz granično područje kad je riječ o signalu slovenskih operatera.