FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Hrvatska 55. u svijetu po ekonomskim slobodama

ZAGREB, 4. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska se po ekonomskim slobodamaza 2006. nalazi na 55. mjestu od 161 promatrane zemlje, dok je godinuprije bila na 74. mjestu od 155 promatranih zemalja, navodi se uizvješću o Indeksu ekonomske slobode za 2006. kojega su danas objaviliThe Heritage Foundation i The Wall Street Journal.
ZAGREB, 4. siječnja 2006. (Hina) - Hrvatska se po ekonomskim slobodama za 2006. nalazi na 55. mjestu od 161 promatrane zemlje, dok je godinu prije bila na 74. mjestu od 155 promatranih zemalja, navodi se u izvješću o Indeksu ekonomske slobode za 2006. kojega su danas objavili The Heritage Foundation i The Wall Street Journal.

Hrvatska u ekonomskim slobodama bilježi stalan napredak, no i dalje neka područja ostaju preprekama u ekonomskoj slobodi, kazali su predstavljajući izvješće u Zagrebu Nataša Srdoč i Joel Anand Samy, suosnivači Hrvatskog Adriatic instituta za javni poredak.

Na prvom mjestu po ekonomskoj slobodi za 2006., kao i godinu prije, je Hong Kong, slijede Singapur, Irska, Luksemburg i Velika Britanija.

Tranzicijske zemlje, nove članice EU, ispred su Hrvatske, pri čemu je zanimljivo da su Rumunjska i Bugarska iza Hrvatske na toj listi, na 92. odnosno 64. mjestu. Rumunjsku se u izvješću izdvaja kao zemlju koja je ostvarila u godinu dana najveće poboljšanje skočivši sa 125. na 92. mjesto.

Indeks ekonomske slobode, kojeg koriste ulagači, poslovni, politički i medijski lideri, sadrži globalnu ocjenu zemalja na osnovu 10 ključnih kriterija, a bodovanje se obavlja na ljestvici od jedan do pet gdje je najniža ocjena (1) najbolja, a najviša najgora (5).

Tako je, prema ocjenama Indeksa, Hrvatska ostvarila za 0,22 boda bolji rezultat nego prošle godine i sada iznosi 2,78 (dok je lani bio 3,00) i sada se nalazi u većoj skupini 'većinom ekonomski slobodnih' zemalja.

Najveće poboljšanje u godinu dana, po tim ocjenama, vidljivo je kod trgovinske politike koja je dobila ocjenu 2,5 (godinu prije 4), a poboljšanje ocjene za 0,5 bilježi se kod intervencija države u ekonomiju (lani 2,5) te 0,2 kod fiskalnog opterećenja (lani 3,0).

I dalje najvišu i najbolju ocjenu Hrvatska dobiva za monetarnu politiku (1), gdje izvješće zapaža stabilnost, nisku inflaciju, zbog čega se pojedinci mogu osloniti na dugoročne planove ulaganja i štednju. Bankarstvo i financije zadržali su lanjsku ocjenu 2.

Nikakav pomak u godinu dana Izvješće ne bilježi kod tokova kapitala i stranih investicija te plaća i cijena (oboje s ocjenom 3,0), sivog tržišta (3,5), dok su vlasnička prava i regulacija najlošije ocijenjeni (4).

Upravo se tih pet područja smatra i dalje ključnim problematičnim područjima i preprekama za dugoročan ekonomski rast Hrvatske, s obzirom na visoko oporezivanje, opterećujuću regulativu i birokraciju, ograničavajuće radno zakonodavstvo, nedostatak zaštite vlasničkih prava i široko rasprostranjenu korupciju, ističe Srdoč.

Izvješće navodi da je sistem sudstva nezgrapan i neefikasan, uz opasku da se poslovni sporovi ne rješavaju godinama, da je birokracija rasprostranjena pa se često zahtijeva mito kako bi se proces ubrzao, ukazuje se na nedostatak transparentnosti, navodi da lokalna samouprava zna biti i otvoreno neprijateljska prema stranim investicijama.

Od Hrvatskoj susjednih zemalja najbolje je plasirana Slovenija, na 38. mjestu, Bosna i Hercegovina je na 64. mjestu. Makedonija je iza Hrvatska na 57. mjestu.

Ukupno je 20 zemalja svrstano među one koje imaju "slobodne" ekonomije, 52 kao "većinom slobodne", 93 kao "uglavnom neslobodne" i 12 kao "represivne". Četiri zemlje su iza svih i nisu rangirane - Srbija i Crna Gora, Irak, Sudan i DR Kongo.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙