Hrvatska je u godišnjem izvješću Freedom Housea za 2005. kao i prošle godine dobila ocjenu 2 za politička prava i 2 za građanske slobode, čime je smještena među 89 slobodnih zemalja svijeta.
"Hrvatska je u 2005. općenito poboljšala politička prava i građanske slobode, ali se još uvijek suočava s problemima u pravosuđu i odnosu prema Srbima na lokalnoj razini", rekla je za Hinu Sanja Tatić, analitičarka u Freedom Houseu koja je radila na izvješću za Hrvatsku.
Freedom House smatra da se "Hrvatska nalazi na dobrom putu" i ističe slobodne i poštene predsjedničke izbore u siječnju i lokalne izbore u svibnju, rekla je Tatić.
"Veliki napredak hrvatska Vlada je ove godine ostvarila u borbi protiv korupcije", rekla je ona, navodeći kako izvješće hvali Vladinu odluku o jačanju ovlasti Ureda za sprječavanje korupcije i organiziranog kriminala (USKOK) i provedbu izmijenjenog zakona protiv sukoba interesa javnih službenika.
Tatić je, međutim, rekla kako i dalje ostaje zabrinutost "odnosom prema srpskoj manjini na lokalnoj razini".
"Srbi su uvelike nedovoljno predstavljeni u lokalnim i regionalnim vlastima, državnoj administraciji i sudskim tijelima", rekla je ona.
Osim toga zabrinutost izaziva i to što je velik broj Srba povratnika "uhićen i proglašen krivim za ratne zločine" na nižim sudovima, da bi ih kasnije Vrhovni sud oslobodio zbog nedostatka dokaza, navela je analitičarka Freedom Housea.
Problem je i hrvatski pravosudni sustav koji pati od neučinkovitosti i nedostatka iskusnih sudaca što dovodi do velikog broja zaostalih slučajeva, predugačkog trajanja suđenja i pomanjkanja provedbe sudskih odluka, rekla je Tatić.
Zbog svega toga Hrvatska je ocijenjena kao slobodna, ali se još uvijek po pravima i slobodama ne može uspoređivati s najboljim zemljama, rekla je ona.
Hrvatska je od 1993. bila ocjenjivana kao djelomično slobodna zemlja, a od 2001. kao slobodna. Jednake ocjene 2 za stanje političkih prava i građanskih sloboda dobila je i za 2004. te prethodne dvije godine.
Freedom House je u ponedjeljak objavio izvješće o demokraciji i slobodama u svijetu u 2005. u kojem je ocijenio da se stanje slobode značajno poboljšalo, s 27 zemalja koje su zabilježile napredak, a samo 9 koje su nazadovale.
Prema izvješću od 192 zemlje svijeta njih 89 sa skoro 3 milijarde stanovnika je slobodno, 58 s 1,2 milijardi stanovnika je djelomično slobodno, 45 zemalja s 2,3 milijarde stanovnika su neslobodne.
Rusija je ponovno ocijenjena kao neslobodna zbog politike predsjednika Vladimira Putina koja priječi razvoj građanskog društva i sprječava demokratsku političku oporbu.
Napredak je zabilježen u muslimanskim zemljama s povećanjem broja slobodnih i djelomično slobodnih zemalja i smanjenjem broja neslobodnih, reklo je izvješće.
Među najgorima od najgorih je osam zemalja - Kuba, Sjeverna Koreja, Turkmenistan, Uzbekistan, Libija, Sirija, Sudan i Burma - s najlošijim ocjenama zbog sustavnog uskraćivanja demokratskih sloboda.
Freedom House, organizacija sa sjedištem u Washingtonu, ocjenama od 1 do 7 ocjenjuje politička prava i građanske slobode u zemljama svijeta s tim da najviša ocjena 1 označava demokraciju najbližu idealu, a najniža 7 znači praktički odsustvo prava i sloboda.
Zemlje s ukupnom prosječnom ocjenom od 1 do 2,5 su slobodne, između 3 i 5 djelomično slobodne, a od 5,5 do 7 neslobodne.