"Tekuća goriva i njihova nacionalizacija, o tome ćemo razgovarati", najavio je Chavez novinarima u međunarodnoj zračnoj luci gdje je Morales dočekan uz crveni tepih i pune vojne počasti.
U sklopu međunarodne turneje prije svečane inauguracije 22. siječnja, Morales je prvo posjetio Kubu, prema čijem predsjedniku Fidelu Castru gaji veliko divljenje, a zatim Venezuelu koju vodi također ljevičarski predsjednik Chavez.
Izbornom pobjedom 18. prosinca, Morales se kao vođa Pokreta za socijalizam (MAS) pridružio rastućem broju latinskoameričkih zemalja s ljevičarskom vladom (Argentina, Čile, Brazil, Dominikanska Republika, Urugvaj, Venezuela, Ekvador, Nikaragva), a među prvima su mu čestitali Castro i Chavez.
Tijekom kampanje Morales se deklarirao kao protivnik neoliberalizma i pristaša nacionalizacije plina Bolivije, druge u Latinskoj Americi po zalihama prirodnog plina (iza Venezuele). Pritom je jamčio privatnim tvrtkama da će poštivati preuzete obveze ali i tvrdio da se bolivijska nacionalna bogatstva kradu te da proizvodnju valja ugovoriti prema drukčijim uvjetima.
Francuska tvrtka Total SA i španjolsko-argentinska Repsol YPF SA inozemne su naftne kompanije s najvećim ulaganjima u Boliviji, napominje američka agencija Associated press.
U sklopu svoje turneje Morales u utorak putuje u Španjolsku a zatim u Francusku i Belgiju u Europi, te Južnu Afriku, Kinu i Brazil, napominje France presse.