Tako je u zapadnoj Europi prosječna stopa rentabilnosti kapitala banaka u 2005. iznosila 18 a u istočnoj Europi 23 posto, ističu u zeb-u. Prosječna stopa rentabilnosti svih 4.600 banaka obuhvaćenih studijom iznosila je 2005. 18,4 a u 2006. 19 posto.
Bankovna tržišta u istočnoj Europi posebno su rentabilna i postojano privlače inozemne ulagače a njihov veliki potencijal još nije iskorišten, naglasio je čelnik zeb-a Andreas Rinker u Beču prilikom predstavljanja studije koja je obuhvatila banke iz 29 zemalja zapadne i istočne Europe.
Istodobno je sve teže prodrijeti na tržišta u toj regiji budući da je preostao tek mali broj banaka ponuđenih na prodaju a njihova je cijena sada vrlo visoka. Stoga zapadnoeuropske banke moraju donositi odluke o proširenju na temelju jasno definirane strategije a pretpostavka za prodor na ta tržišta jest određena veličina banke, upozoravaju u zeb-u.
U Europi postoje značajne razlike među pojedinim zemljama kada je riječ o rentabilnosti bankovnog sektora. Tako prosječna stopa rentabilnosti kapitala banaka na najjačem bankovnom tržištu, onom u Latviji, iznosi 34 posto i time znatno premašuje odgovarajuću stopu na njemačkom bankovnom tržištu koje bilježi najnižu stopu od 12 posto.
Broj i volumen prekograničnih spajanja i akvizicija osjetno je porastao u razdoblju od 2002. i taj će trend vjerojatno biti nastavljen, predviđaju autori studije, obrazlažući svoju prognozu nastojanjima međunarodnih koncerna ali i ostalih banaka da ostvaruju zaradu i izvan matičnih tržišta, profitirajući od razlike u stopama rentabilnosti među pojedinim zemljama.