Slogan odabran ove godine jest "Topljenje leda - vruća tema"? Tema je odabrana kao potpora Međunarodnoj polarnoj godini i usredotočena je na učinke koje promjena klime ima na polarne ekosustave i zajednice, te posljedice koje iz toga proizlaze diljem svijeta.
Ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva Marina Matulović Dropulić izjavila je za Hinu kako je to prigoda za iznošenje što je Hrvatska u protekle tri godine učinila na tom području.
Važnim je istaknula da je Hrvatska preuzela svoj dio odgovornosti ratifikacijom Kyotskog protokola i donošenjem niza dokumenata kao što je Zakon o zaštiti zraka, te uredaba o ozonu u zraku, o tvarima koje onečišćuju ozonski sloj, o kakvoći biogoriva...
Istaknula je da je napravljena nacionalna strategija i akcijski plan djelovanja o provedbi Kyotskog protokola i ublažavanju klimatskih promjena. Naglasila je da je jedan od strateških projekata koji ostvarujemo plinofikacija Hrvatske koji će osim ekonomske koristi imati i pozitivan utjecaj na okoliš.
Ministrica je rekla da je u zadnjih godinu i pol dana u Hrvatskoj napravljeno novih 500 kilometara magistralnog plinovoda, najvećim dijelom u Slavoniji, i prvi put je nalazište plina u Jadranskom moru spojeno s kontinentalnom Hrvatskom. Istaknula je da Vlada potiče i druge za okoliš prihvatljive izvore energije te da je ovih dana u Virovitici počeo s radom pogon za proizvodnju biodizela iz otpadnog ulja. Rekla je kako vjeruje da će s obzirom na vladine poticaje takvih pogona biti sve više.
Ministrica je dodala da je i veliki broj projekata za gradnju vjetroelektrana, što je novina za Hrvatsku. Ministarstvo je završilo postupak o prihvatljivosti zahvata za okoliš za 10 vjetroelektrana, a u postupku je procjene sedam.
Ministarstvo je 2005. donijelo i Tehnički propis o uštedi toplinske energije i toplinskoj zaštiti u zgradama.
Ministrica Marina Matulović Dropulić istaknula je kako je zaustavljanje štetnog utjecaja na klimatske promjene u svijetu globalni zadatak, ali osim na razini države o njemu trebalo bi razmišljati i u obitelji. Kupnja različitih kuhinjskih aparata koji troše manje energije kao i automobila odrazit će se povoljno na zaštitu okoliša ali i na obiteljski budžet.
Ministrica je istaknula da je najvažnije, a ujedno i preduvjet za uspjeh u ovim i mnogim drugim naporima Vlade koje nije spomenula - jačanje svijesti naših građana o odgovornosti za okoliš, odnosno odgovornosti za generacije koje dolaze.
Svjetski dan zaštite okoliša proslavlja se na obljetnicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda (UN) o okolišu 1972. u Stockholmu, na kojoj je prihvaćen Program zaštite okoliša UN-a (UNEP). Obilježavanjem tog Dana jedan je od najvažnijih načina putem kojeg Ujedinjeni narodi diljem svijeta potiču svijest o okolišu i unapređuju političku pažnju i djelovanje.
Glavna međunarodna proslava Svjetskog dana zaštite okoliša ove godine održat će se u Norveškoj, u gradu Tromso.