HSP-ovac Miroslav Rožić ocijenio je da Hrvatska ima jedino strategiju, ali ne i sustav gospodarenja otpadom.
Raspravu o metodama zbrinjavanja otpada Rožić smatra bespredmetnom, budući da su recikliranje i spaljivanje otpada dijelovi jednog te istog sustava zbrinjavanja otpada i jedno ne isključuje drugo.
Ustvrdio je i da Strategiju gospodarenja otpadom ne prate i odgovarajuće mjere u praksi. "Gdje je ijedna mjera, osim prikupljanja flaša i flašica, koje se u Hrvatskoj pretvorilo u vid socijalnog zbrinjavanja", upitao je.
Rožić je upozorio i da Ministarstvo u izvješću priznaje da je u gospodarenju otpadom postignut tek manji napredak, da nema podataka o kemikalijama na tržištu, te da se pročišćava samo 20 posto industrijskih voda koje se ispuštaju u rijeke, jezera i mora.
"Prema vodi, koja je strateški resurs, odnosimo se tako da čovjek može tragično završiti šećući psa uz potok", rekao je.
Slično misli i SDP-ovac Ivica Pančić, koji je ustvrdio da je za ove vlade hrvatska obala devastirana više nego generacijama prije.
Odgovorio mu je HDZ-ovac Krunoslav Markovinović, podsjetivši da je bivša koalicijska vlada dopustila priključivanje bespravno sagrađenih objekata na komunalnu infrastrukturu. "Ukidanjem te odluke, ova je vlada zaustavila bespravnu gradnju", kazao je Markovinović.
Njegov stranački kolega Marko Širac podsjetio je, pak, da je zakonodavac Vladu obvezao na podnošenje četverogodišnjeg izvješća o stanju okoliša, ali da prošla vlada nije ispoštovala tu obvezu.