Uredba propisuje da su pravne i fizičke osobe koje imaju industrijske pogone, uređaje i objekte iz kojih se ispušta sumporni dioksid u zrak u količini većoj od 100 kilograma godišnje, odnosno dušični dioksid u količini većoj od 30 kilograma godišnje, dužni uplaćivati naknadu na račun štete prouzročene okolišu u Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Uredbom Vlada potiče ulaganja u zaštitu okoliša jer tvrtke koje smanje količinu štetnih ispušnih plinova plaćaju i manju naknadu, ističe Ministarstvo.
Od početka primjene Uredbe u Fond je uplaćeno više od 37 milijuna kuna, a najveći obveznici su INA, HEP, Petrokemija, Našicecement, Plomin, Dalmacijacement....
Sredstva koja se ostvare naplatom naknada plasiraju se u programe i projekte gospodarskih subjekata vezane za čistiju proizvodnju, smanjenje štetnih emisija plinova u okoliš, energetsku učinkovitost i korištenje obnovljivih izvora energije, održivu gradnju i čistiji transport.
Plaćanje naknada na emisije štetnih plinova propisano je Zakonom o Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, a temelji se na standardima i praksi EU-a, odnosno na načelu "onečišćivač plaća".
Radi se o naknadama koje se na odgovarajući način, bilo kao porezi bilo kao naknade, plaćaju u većini zemalja EU-a, kaže se u priopćenju.