Karmela Caparin (HDZ) napomenula je da diskriminacije na području rada i zapošljavanja ima više nego ranijih godina, a posljedica toga je, kaže, i nedovoljno vidljiv rad pravobraniteljice u javnosti, kao i njezinog upozoravanja na provedbu zakonskih i mjera iz nacionalne politike promicanja ravnopravnosti spolova.
"Javnost nije očito dovoljno senzibilizirana u smislu postojanja Ureda za ravnopravnost spolova. Pravobraniteljica bi trebala senzibilizirati javnost, poslodavce na obvezu poštivanja prava na zaštitu sigurnosti i zdravlja trudnica, rodilja, radnica koje doje ili pojačano skrbe o djeci", kazala je Caparin.
Postavlja se, dodala je, i pitanje koliko Ured može kvalitetno obavljati svoj posao s obzirom na ocjene da u njegovu unutarnjem funkcioniranju postoje poteškoće koje su se odrazile na međuljudske odnose.
Isto pita i Pero Kovačević (HSP), ističući da činjenica da se Ured bavi samim sobom automatski znači i manje rezultata u radu.
Pravobraniteljici zamjera i jer nije javno stala u obranu HSP-ove zastupnice Ruže Tomašić kojoj narkomafija prijeti smrću.
Ljubica Lalić (HSS) podsjeća da je i pučki pravobranitelj u svom izvješću upozorio na učestala kršenja propisa iz područja rada i zapošljavanja, zbog čega zahtijeva saborsku raspravu o zaštiti radnika "koji su sve češće izloženi šikaniranju od strane poslodavca".
"U kakvom mi to društvu živimo, zar živimo u društvu u kojemu je čovjek postao najbezvrjednija roba, potrošni materijal", upitala je Lalić.
Spomenula je i nedavni istup glasnogovornika Ministarstva poljoprivrede Mladena Pavića koji je, uz druge uvrede, govorio o njezinu bračnom stanju, a istupao je, kaže, u ime Ministarstva i njezina čelnog čovjeka koji ga nije sankcionirao, već je od njega zatražio da se prvo ispriča predsjedniku stranke.
"To znači da i čelnici državnih tijela potiču diskriminaciju, a u javnosti bi trebali biti primjer", kazala je Lalić.
Gordana Sobol (SDP) ocijenila je da je nejednakopravni položaj žena i muškaraca u području rada i zapošljavanja izvor diskriminacije i u ostalim područjima, što se, kaže, očituje u natpolovičnom udjelu žena u ukupnom broju nezaposlenih te raznim oblicima diskriminacije pri zapošljavanju i profesionalnom napredovanju.
Vladu je prozvala da ništa ne čini u provedbi mjera zapošljavanja žena.
Antun Kapraljević (HNS) prozvao je sindikate da ne iniciraju potpisivanje kolektivnih ugovora koji bi zaštitili žene koje "rade za crkavicu", pozivajući ih da "stanu u zaštitu onih koje bi trebali štititi".
U suprotnom, smatra, obespravljene žene i dalje će šutjeti "jer na njihovo radno mjesto, bez obzira na loše uvjete, čeka novih 20, 50 žena".