Klubovi HSS-a, HNS-a, HSP-a i SDSS-a podsjetili su da Hrvatska, uz pučkog pravobranitelja, ima pravobranitelje za djecu i ravnopravnost spolova, te da je najavljeno i osnivanje pravobranitelja za umirovljenike.
Ti pravobranitelji, međutim, nemaju ovlasti kojima bi mogli poboljšati ostvarivanje prava skupina o kojima skrbe, a jedine su im ovlasti upozoravati na probleme, istaknuli su zastupnici.
Založili su se da se, umjesto osnivanja novih institucija, imenuju pomoćnici pučkog pravobranitelja, koji bi skrbili o ranjivim društvenim skupinama.
"Bilo bi to jeftinije i za državu, jer bi pomoćnik vjerojatno bio jeftiniji od dva i pol milijuna kuna koje se namjerava izdvojiti za novu instituciju", rekao je Dragutin Lesar (HNS).
Većina klubova zalaže se i da se visina naknada za invalide utvrđuje po stupnju invaliditeta, a ne po načinu njegova stjecanja.
SDP-ova zastupnica Vesna Škulić Vladu je prozvala za manjak senzibiliteta za probleme osoba s invaliditetom, o čemu, kaže, svjedoči ukidanje odluke o oslobađanju od PDV-a na uvoz automobila te dvoipolgodišnji nerad Fonda za rehabilitaciju i zapošljavanje.
"Pitam se javlja li se ovaj prijedlog kao pokušaj prikrivanja nerada nadležnih ministarstava i Vlade, koja ne rješava probleme osoba s invaliditetom", rekla je Škulić.
U SDP-u smatraju da, uz određene dorade, treba podržati osnivanje institucije pravobranitelja za invalide, no zalažu se i za veće ovlasti pravobranitelja, koji su se, tvrde SDP-ovci, "pretvorili u rame za plakanje".
Lucija Čikeš (HDZ) uvjerena je, međutim, da će pravobranitelj poboljšati kvalitetu življenja osoba s invaliditetom i osigurati ostvarivanje njihovih prava.
Državni tajnik u Ministarstvu obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Stjepan Adanić rekao je da udruge invalida podržavaju osnivanje takve institucije.
Istaknuo je dobru suradnju Vlade s udrugama osoba s invaliditetom, te da je Ministarstvo od 2004. za projekte udruga izdvojilo gotovo 42,5 milijuna kuna.
(Hina) xibob yln