Podnoseći pred zastupnicima izvješće o radu svoga Ureda u prošloj godini, pravobraniteljica je kazala da je Ured lani radio na 2432 predmeta, da ih je dovršio više od 2200, te uputio 44 upozorenja, 50-tak preporuka, šest zahtjeva za provođenje nadzora, a nakon poduzetih mjera policija je pokrenula nekoliko prekršajnih i kaznenih postupaka.
Najviše predmeta inicirala je sama pravobraniteljica, i to uglavnom zbog kršenja prava iz radnog odnosa.
Za 11 posto u odnosu na lani rastao je broj pritužbi građana, najviše zbog nasilja u obitelji te zbog kršenja zakona u području rada i zapošljavanja.
Uglavnom su se na diskriminaciju na radnom mjestu žalile žene, posebno u tekstilnoj industriji, a zbog neplaćenog prekovremenog rada, te prisiljavanja na rad subotom i nedjeljom pod prijetnjom otkaza.
Ured pravobraniteljice zaprimio je i dosta pritužbi zbog ukidanja radnog mjesta ili otkazivanja ugovora o radu ženama koje se vraćaju s porodiljnog dopusta, kao i zbog toga što se trudnicama ne nude ili ne produljavaju ugovori o radu.
Lukač-Koritnik u izvješću preporuča žurno donošenje zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, povećanje participacije žena u odlučivanju, te na jednak način plaćen posao za isto radno mjesto kao i kod muškaraca.
Govoreći o državnih tijelima, pravobraniteljica je kazala da je zabilježen veći broj žena zaposlenih u ministarstvima, ali uglavnom na najslabije plaćenim mjestima, te da je premali broj žena u diplomaciji i policiji.
O Izvješću pravobraniteljice za ravnopravnost spolova raspravljaju saborski klubovi.