U svojstvu osobne izaslanice premijera Ive Sanadera potpredsjednica Kosor u pozdravnim je riječima upućenim sudionicima ministarske konferencije istaknula da se CEEPUS uklapa u širi kontekst Bolonjskoga procesa i programa Europske unije (EU) koji su usredotočeni na mobilnost i usklađenost visokoškolskih sustava u Europi.
Rekavši da je strateški cilj hrvatske Vlade da Hrvatska bude zemlja utemeljena na znanju podsjetila je na važne reforme na kojima Vlada ustrajava kada je riječ o obrazovanju a to su : provedba načela Bolonjskoga procesa, Hrvatski nacionalni obrazovni standard (HNOS), uvođenje državne matura te vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Istaknula je da je Vlada posebice ponosna na to da su sredstva koja je izdvojila za znanost i obrazovanje u ovoj godini u odnosu na 2003. povećana za 33,7 posto odnosno za 2,6 milijardi kuna.
Za ministra znanosti, obrazovanja i športa Dragana Primorca, koji je domaćin konferencije jer Hrvatska je u proteklih godinu dana bila na čelu CEEPUS-a, suradnja unutar toga programa pravi je primjer uspješnosti Bolonjskoga procesa.
Po završetku ministarske konferencije predsjedanje CEEPUS-om preuzet će Bugarska čija je predstavnica zamjenica ministra znanosti i obrazovanja Ekatarina Vitkova ocijenila hrvatsko predsjedanje izrazito uspješnim i poticajnim .
Ministar Primorac objasnio je pak da je riječ o poticaju da se sveučilišta stimuliraju za suradnju na istraživačkim projektima. Dodao je da je s tim povezano i geslo - Quo vadis CEEPUS? - pod kojim se održava ova ministarska konferencija.
Podsjetio je da je Hrvatska u CEEPUS-u od 1995., te da u tom programu sada sudjeluje 12 fakulteta sa zagrebačkoga Sveučilišta, tri sa Sveučilišta u Rijeci te po jedan fakultet sveučilišta u Splitu, Osijeku, Zadru i Puli.