Na poziv organizatora, a zbog intenzivnih promjena u hrvatskom obrazovnom i znanstvenom sustavu, ministar Primorac je održao jednosatno predavanje u okviru sekcije "Istraživanje strategija konkurentnosti malih zemalja" te je bio jedan od svega pet predavača u sekciji, zajedno s predstavnicima najpropulzivnijih obrazovnih i znanstvenih sustava poput Irske i Finske, zemalja čije strategije služe kao model i primjer razvoja malih zemalja, stoji u priopćenju.
Na iznimno dobro posjećenom predavanju ministar Primorac između ostalog predstavio je promjene u cijeloj vertikali obrazovanja, poglavito HNOS i značenje uvođenja obveznog srednjoškolskog obrazovanja, prednosti visokog školstva koje su nastale uvođenjem Bolonjskog modela na hrvatskim visokoškolskim institucijama. U drugom dijelu predavanja ministar Primorac izložio je sustav financiranja znanosti u Hrvatskoj te Vladinu znanstvenu i tehnologijsku politiku do 2010. godine te program ministarstva za povratak hrvatskih znanstvenika iz dijaspore, koji je izazvao poseban interes, priopćeno je.
Na marginama skupa ministar Primorac sastao se s čelništvom AAAS-a, uključujući i nobelovca Davida Baltimorea, novoizabranog predsjednika organizacije, Alana Leshnera, izvršnog predsjednika AAAS-a i člana američkog znanstvenog vijeća u kojeg ga je imenovao predsjednik Bush, te dosadašnjeg predsjednika AAAS-a Johna Holdrena.
Sva trojica čelnika AAAS-a članovi su Američke akademije znanosti i umjetnosti i među najuglednijim su američkim znanstvenicima. Također, ministar Primorac sastao se s generalnim direktorom Joint Research Centra (Znanstvenog centra) Europske komisije Ronaldom Schenkelom, koji isto tako sudjeluje na AAAS skupu u San Franciscu. Tijekom razgovora s čelnicima AAAS-a utvrđena je zajednička želja da se AAAS aktivno uključi u razvoj znanosti i tehnologija u RH!
AAAS je osnovana 1848. godine i najveća je i najznačajnija svjetska znanstvena organizacija koja je ujedno i izdavač najuglednijeg znanstvenog časopisa Science. AAAS daje direktnu potporu za 262 pridružene znanstvene organizacije i opslužuje 10 milijuna znanstvenika širom svijeta.
Organizacija ima direktan utjecaj na kreiranje znanstveno tehnologijske politike u Sjedinjenim Američkim Državama, a time i na međunarodnu znanstvenu i tehnologijsku suradnju.