Ističući kako se odluka koja je donesena danas još proučava, dužnosnik State Departmenta je kao prve reakcije naveo da Sjedinjene Države pozivaju sve strane da iskoriste prednost dovršenja tog procesa, koji se pred ICJ-omm vodi od 1993., kako bi se suočile s prošlošću.
To je prilika da se pozornost okrene pitanjima važnim za narode u regiji, što uključuje težak, no ključan rad na pomirenju i obnovi, dodao je.
Po riječima dužnosnika američke diplomacije, ne smije se dopustiti da odluka ICJ-a poremeti postojeće napore za unaprijeđenje političkih i gospodarskih odnosa u jugoistočnoj Europi. Dobrosusjedski odnosi bitni su za priključenje svih zemalja u regiji euroatlantskoj zajednici.
U prvoj reakciji State Departmenta se ističe kako ICJ, iako je zaključio da Srbija nije izravno počinila genocid u BiH niti je sudjelovala u zavjeri da se on počini, također utvrdio da Srbija nije iskoristila svoj utjecaj nad bosanskim Srbima kako bi učinila napore da spriječi genocid u Srebrenici.
Sud je utvrdio i kako nedostatak suradnje Srbije s ICTY-em, uključujući njezin neuspjeh da uhiti i prebaci generala Ratka Mladića u pritvor ICTY-a, predstavlja kršenje obveze Srbije prema Konvenciji UN o genocidu, da kazni počinitelje genocida, rekao je američki dužnosnik.
SAD očekuju od vlade u Beogradu da poštuje svoje međunarodne obveze, suoči se s prošlošću, i vodi Srbiju prema europskeoj budućnosti, dodao je.
Užasne zločine počinile su sve strane tijekom rata u BiH, naveo je te dodao kako i Beograd i Sarajevo imaju obvezu utrđivanja odgovornosti za te zločine i za promicanje pomirenja na domaćem i regionalnom planu.