Tečaj eura ostao je do podneva nepromijenjen prema dolaru na 1,3164 dolara nakon što je prethodno dosegnuo najvišu razinu prema američkoj valuti u protekla dva mjeseca od 1,3198 dolara.
Zelena je novčanica oslabila i prema jenu, za 0,3 posto, kliznuvši na 120,63 jena. Jedinstvena europska valuta također je neznatno oslabila prema jenu pa se njome trgovalo po 158,81 jena nakon što je krajem prošlog tjedna dosegnula rekordnu vrijednost od 159,60 jena.
Analitičari očekuju da bi usporavanje gospodarskog rasta moglo potaknuti Fed na spuštanje ključnih kamatnih stopa s važeće razine od 5,25 posto. Stoga ulagači očekuju objavu preliminarnih procjena o rastu BDP-a u četvrtom tromjesečju i indeksa o industrijskoj proizvodnji koji objavljuje Institut za upravljanje nabavom (ISM).
"Smatramo da će Fed sniziti kamatne stope u drugom tromjesečju s obzirom na vjerojatnu lošu izvedbu američkog gospodarstva u ovoj godini, u čemu će predvoditi sektor nekretnina i industrijske proizvodnje. Opetovano klizanje indeksa ISM ispod razine od 50 bodova dolilo bi ulje na tu vatru", upozorio je Chris Turner iz ING-a.
Američka valuta našla se i pod pritiskom rasta cijena nafte jer bi nastavak tog trenda mogao nagristi gospodarski rast i podići inflaciju u SAD-u.
Euro je pak crpio potporu iz izjave predsjednika Europske središnje banke (ECB) Jeana-Claudea Tricheta koji je u razgovoru za njemački tjednik Focus u kontekstu pregovora sindikalnih partnera u Njemačkoj o plaćama naglasio važnost obuzdavanja njihova rasta.
Taj je istup potkrijepio očekivanja analitičara da će ECB sljedećeg tjedna podići ključne kamatne stope u eurozoni na 3,75 posto da bi ih u drugom dijelu godine povisio i na četiri posto.