Hrvatska muzejska mreža djeluje od 2003., a najvažniji joj je zadatak pomoći muzejima u inventarizaciji građe te uvođenju informacijskog sustava za obradu građe u muzejima, rekla je Višnja Zgaga, ravnateljica MDC-a, koji je koordinator mreža muzeja.
Njome je obuhvaćen stručni nadzor nad radom muzeja, stručna pomoć i usklađivanje rada unutar sustava, dodala je Zgaga.
U Hrvatskoj djeluje oko 200 muzeja, galerija i zbirki a u njima radi 907 stručnjaka, najviše kustosa. Postoji i 127 crkvenih zbirki te veliki broj privatnih koje obuhvaćaju oko pet milijuna objekata.
Hrvatska mreža organizirana je prema zbirkama - umjetničkoj, arheološkoj, etnografskoj, povijesnoj, tehničkoj i prirodoslovnoj.
Koordinatorica Portugalske mreže muzeja Carla Camacho predstavila je vrlo razvijeni sustav svoje zemlje koji djeluje desetak godina, a kojemu je prethodilo umrežavanje javnih knjižnica, arhiva i kazališta.
Kroz portugalsku mrežu muzeja pokrenuta je bolja distribucija informacija i izobrazba kadrova putem seminara i dokumentacijskog centra, a među glavnim učincima su unaprjeđivanje muzeja i njihova međusobna kvalitetnija suradnja, ustvrdila je Camacho.
Aleksandra Pan iz Južnog Tirola govorit će o problemima s kojima se susreće njihov sustav s obzirom da u toj talijanskoj pokrajini prevladava njemački jezik, dok će Metka Fujs iz Murske Sobote govoriti o tome zbog čega projekt još nije zaživio u Sloveniji.
Svoje će mreže još predstaviti muzejski stručnjaci Espen Hernes iz Norveške te Ine Vos iz Belgije.