Cilj je prvog okruglog stola na tu temu u Hrvatskoj da se potakne prije svega edukacija malih i srednji poduzetnika, koji se neće moći nositi sa zahtjevnim europskim i svjetskim tokovima u poljoprivrednoj proizvodnji, kazala je direktorica CEPOR-a Sanja Crnković Pozaić.
Na okruglom stolu sudjelovali su profesori Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku i Agronomskog fakulteta u Zagrebu, predstavnici gradskih i županijskih savjetodavnih službi kao i mnogi drugi zainteresirani za ovu problematiku".
Pritisak konkurencije, klimatske promjene, epidemije stočnih bolesti i zahtjevi prema sigurnosti hrane dio su sve češćih i naglašenih promjena u okruženju koje poslovanje u poljoprivredi čine izazovnim, ali i rizičnim, kazala je.
Budući da rizike koji se događaju svakodnevno, posebice vezano za klimatske promjene ne možemo izbjeći, nužno je uspostaviti optimalan odnos prihvatljivog rizika i poželjne dobiti, naglasila je.
Posebno je istaknula kako se mali i srednji poduzetnici, koji su godinama navikli na uzgoj određenih, uglavnom uvijek istih kultura, također moraju preorijentirati. Naravno, pri tome moraju biti obrazovani i znati koje su prednosti ali i nedostaci takvih odluka. Znanje i obrazovanje najbitniji je čimbenik pri odlučivanju.
Naglasila je i značaj upravljanja rizikom kao jednim od važnih preduvjeta konkurentnosti hrvatske poljoprivrede, posebice u procesu prilagodbe uoči ulaska u Europsku uniju.
Poljoprivredna gospodarstva u Hrvatskoj "iskusila su proces tranzicije koja je imala dalekosežne posljedice za veliku većinu gospodarstava i to, nažalost prije svega negativne", kazao je Mario Njavro s Agronomskog fakulteta u Zagrebu. Izvori rizika su poslovni i financijski, a upravljanjem rizikom moguće je ostvariti najbolju moguću kombinaciju dohotka i sigurnosti ostvarivanja toga dohotka.
Između ostalih Slavica Singer, predsjednica Upravnog odbora CEPOR-a, govorila je o temi "Poduzetničko znanje i vještine - pretpostavke za uspješno djelovanje u uvjetima rizika i neizvjesnosti", o riziku i ruralnom razvitku govorila je Ramona Franića s Agronomskog fakulteta u Zagrebu, a o poduzetničkom upravljanju u malim i srednjim poljoprivrednim gospodarstvima Jadranka Deže iz Zavoda za agroekonomiku Poljoprivrednog fakulteta u Osijeku. Bilo je riječi i o predpristupnim fondovima EU u sektoru poljoprivrede.
Sva ta iskustva i nova saznanja treba prenijeti malim i srednjim poljoprivrednim proizvođačima, organiziranjem predavanja, odlaskom na teren i slično, istaknuto je.