Njujorški Dow Jones indeks bio je na gubitku od 0,4 posto, na 12.738 bodova. Istodobno, tehnološki Nasdaq ojačao je 0,2 posto, na 2.518 bodova - najvišu razinu od ožujka 2001.
"Čuli smo najlošiju vijest od svega na svijetu; indeks potrošačkih cijena neočekivano je porastao unatoč slabljenju aktivnosti na tržištu nekretnina i proizvodnji. Nitko ne želi govoriti o stagflaciji, no čini se da ulagači ne znaju u kojem smjeru krenuti", izjavio je Hugh Moore, partner pri tvrtki za istraživanje tržišta Guerite Advisors.
Indeks osnovnih potrošačkih cijena, koji ne uključuje cijene hrane i energenata, u siječnju je porastao 0,3 posto na mjesečnoj odnosno čak 2,7 posto na godišnjoj razini, premašivši procjene tržišnih sudionika. To je umanjilo njihova očekivanja o snižavanju kamatnih stopa u SAD-u u trećem ovogodišnjem tromjesečju.
Najveće gubitnice bile su dionice banaka i ostalih kompanija senzitivnih na izmjene kamatnih stopa. Dodatno, tržište je pritisnula i prodaja dionica hipotekarnih zajmodavaca zbog glasina da su izdavale zajmove najriskantnijim zajmoprimcima.
Dionica NovaStar Financiala potonula je zbog toga 42,5 posto, postavši uvjerljivo najveća dnevna pojedinačna gubitnica na Njujorškoj burzi, samo dan nakon što je objavila kako idućih godina upravo zbog svoje riskantne politike izdavanja zajmova ne očekuje zaradu.
No, dionice tehnoloških kompanija nastavile su rasti, predvođene Appleom, obzirom da su ulagači uvjereni u dobre izglede za njihovim visokim zaradama.
Na europskim burzama cijene dionica su također oslabile, prateći tako trend s Wall Streeta. Londonski Ftse indeks spustio se 0,9 posto, na 6.357 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,6 posto, na 6.941 bod.