Stupnjem "vrlo tajno" određivali bi se podatci čije bi neovlašteno otkrivanje nanijelo nepopravljivu štetu nacionalnoj sigurnosti i vitalnim interesima države.
Osobito se to odnosi na vrijednosti Ustavom utvrđenog ustrojstva Hrvatske, njezine neovisnosti, cjelovitosti i sigurnosti, međunarodnog ugleda i diplomatskih odnosa, obrambene sposobnosti i sigurnosno-obavještajnog sustava, života i sigurnosti građana, osnova gospodarskog i financijskog sustava, te otkrića, pronalazaka i tehnologija od sigurnosnog i znanstvenog interesa za Hrvatsku.
Oznakom "tajno" određivali bi se podatci čije bi neovlašteno otkrivanje teško naštetilo spomenutim vrijednostima, stupnjem "povjerljivo" podatci čije bi otkrivanje naštetilo tim vrijednostima, a "ograničeno" podatci čija objava može naštetiti interesima državnih i lokalnih tijela.
Zakonom se uvodi uvjerenje (certifikat) o sigurnosnoj provjeri koje zaposlenici u tijelima javne vlasti moraju posjedovati kako bi mogli pristupiti klasificiranim podatcima.
Iznimno bi od sigurnosne provjere bili izuzeti predsjednici države, Sabora i Vlade, iako smjernice EU i NATO-a predviđaju sustav bez izuzetaka.
Državna tajnica u Ministarstvu pravosuđa Snježana Bagić ustvrdila je da je predloženi zakon u potpunosti usklađen sa Zakonom o pravu na pristup informacijama, odnosno da njegova primjena neće ugroziti pravo javnosti da dobije uvid u od njezina interesa bitne podatke.
Isključena je, kazala je, i mogućnost da se podatci proglase tajnima kako bi se prikrila kaznena djela.
O predloženom zakonu raspravljaju saborski klubovi.