Ako se taj Prijedlog zakona usvoji, Zakon o pravu na pristup informacijama postat će mrtvo slovo na papiru, drže u GONG-u.
Ističu kako je takav Zakon o tajnosti podataka protivan principu otvorenosti i uvida u rad državnih tijela i samo će najuporniji građani ulaziti u borbu za dokazivanje svog prava na informaciju, dodajući da taj zakon svodi građane na Davida, a državu na Golijata.
U priopćenju se GONG pita da što kad se tajnom proglasi dokument kojim se prikriva kazneno djelo, prekoračenje ili zloupotreba ovlasti ili bilo kojeg nezakonitog djelovanja, kao i što ako se ne slažemo s odlukom da se podatak proglasi tajnom ili smatramo da stupanj tajnosti nije prikladno određen.
"Kome ćemo se mi kao građani moći obratiti i žaliti u svim ovim slučajevima, te tko će provjeravati odluke državnih tijela, tko će štititi interes javnosti i pravo na pristup informacijama", pitaju se u GONG-u, ističući kako ne postoji takvo tijelo.
Stoga iz GONG-a traže da se prije donošenja tog zakona, najprije dopuni Zakon o pravu na pristup informacijama s povjerenikom za informacije, testom javnog interesa i načelom razmjernosti. U protivnom, smatraju, taj će zakon biti udar na demokraciju, prava građana i institut javnosti.