"Ako bi se prihvatio Vladin nacrt demokracija bi se vratila na razinu ranog srednjeg vijeka, u kojem vlastodržac odlučuje što podanik treba znati", kazao je predsjednik TIH-a Zorislav Antun Petrović.
U predloženom nacrtu postoji niz rješenja koja bi se u praksi mogla zloupotrijebiti, dovesti do zatvaranja tijela javne vlasti prema građanima i onemogućiti ih u ostvarivanju jednog od temeljnih prava - prava na informaciju, smatraju u TIH-u.
Dodaju da bi prema Vladinom prijedlogu svi čelnici lokalnih samouprava mogli tajnim proglasiti bilo koji javni natječaj ili gotovo sve podatke u posjedu tijela javne vlasti na svim razinama.
Nacrt ne predviđa niti jedan mehanizam kontrole provedbe zakona, izuzev za inspekcijski nadzor postupka klasifikacije i deklasifikacije podataka, koji bi trebao provoditi Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost. Taj bi se problem, smatraju u TIH-u, mogao riješiti izmjenama Zakona o pravu na pristup informacijama koje bi omogućile uvođenje institucije povjerenika za informacije.
Dodaju da je "jedina dobra stvar" u prijedlogu nacrta što se po prvi put predviđa test javnog interesa, a što je, kažu u TIH-a, jedan od glavnih nedostataka sadašnjeg Zakona o pravu na pristup informacijama.