FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Ljubljana: Janša i Drnovšek nastavljaju sukob

LJUBLJANA, 19. veljače 2007. (Hina) - Rat riječima u koji su ušli slovenski predsjednik Janez Drnovšek i premijer Janez Janša neće završiti vjerojatnim kompromisom o tome tko će biti novi guverner slovenske središnje banke, što je bio neposredan povod eskalaciji u kojoj su pale i "teške riječi" poput "namjernog stvaranja pomutnje" i "primitivizma", smatraju analitičari u Ljubljani.
LJUBLJANA, 19. veljače 2007. (Hina) - Rat riječima u koji su ušli slovenski predsjednik Janez Drnovšek i premijer Janez Janša neće završiti vjerojatnim kompromisom o tome tko će biti novi guverner slovenske središnje banke, što je bio neposredan povod eskalaciji u kojoj su pale i "teške riječi" poput "namjernog stvaranja pomutnje" i "primitivizma", smatraju analitičari u Ljubljani.

Sociolog i politički komentator Vlado Miheljak izjavio je da se Drnovšek konačno morao suprotstaviti Janšinom "autoritarnom preuzimanju svih pora u društvu i državi", a sociolog i komentator Matej Makarovič smatra da je Drnovšekova pozicija u spomenutom slučaju postala "tragikomična" jer nameće svoje kadrove i odbija kompromis s vladajućim strankama.

"Janša radikalno dijeli Sloveniju na svoje i tuđe, bilo da je riječ o Ustavnom sudu, sveučilištu ili sportu, i zato je konflikt između predsjednika i premijera dobrodošao. Možete li zamisliti kako bi bilo da se i Drnovšek povuče i pokori Janšinom autoritarizmu", izjavio je za ljubljanski list "Dnevnik" od ponedjeljka Miheljak.

Matej Makarovič pak za sadašnje stanje odnosa u politici i društvu krivi upravo predsjednika države i tvrdi da je odbijanjem dogovora o novom guverneru slovenske središnje banke Drnovšek samo napravio "još jednu provokaciju".

"Takvo ponašanje šteti ugledu funkcije predsjednika i ugledu države, a premijer je pogriješio utoliko što se dao izazvati. Umjesto da je od početka pokušao tražiti suglasnost stranaka, Drnovšek čini ono što zamjera vladi - nameće svoju volju umjesto da traži kompromis", izjavio je Makarovič za isti list.

Nesuglasja između predsjednika države i premijera počela su odbijanjem premijera da se produži mandat dosadašnjem guverneru Mitji Gaspariju, nastavljena kad je Drnovšek predložio za to mjesto njegova zamjenika Andreja Ranta, a Janša odmah izjavio da ni on nema izgleda "proći" na glasovanju u parlamentu. Ne riješi li se pitanje izbora do 1. travnja kad istječe mandat dosadašnjem guverneru, mogla bi nastupiti jedna vrsta institucionalne krize.

Medijski istupi Drnovšeka i Janše proteklih dana nagovijestili su da će se njihov konflikt riječima zbog različitosti političkih filozofija i stilova nastaviti i nakon što pitanje novog guvernera bude riješeno.

Drnovšek je u opširnom razgovoru za tjednik "Mladina" od subote uz osvajanje kadrovskih pozicija Janši i njegovoj stranci zamjerio i zbog načina na koji se koordinira vanjska politika. On je upozorio na "nemilosrdne" kritike o porastu ksenofobije i rasizma u Sloveniji iz prošlog tjedna objavljenog izvješća Vijeća Europe preko čega je Janšina vlada glatko prešla, dodajući da prije nekoliko godina toga nije bilo jer je Slovenija važila kao uzor drugim zemljama.

Janša je odgovorio u nedjelju prilikom proslave obljetnice svoje stranke, rekavši da Drnovšek "stvara pomutnju" i time se javno još i hvali. Janša je rekao da je njegova stranka prije dvije godina pobijedila na izborima zbog programa, da danas ima više od 25.000 članova, te dosta kvalificiranih mladih stručnjaka, dok kadrovske monopole zapravo žele zadržati "birokrati iz vremena komunizma", aludirajući time na sukob s Drnovšekom oko toga tko će preuzeti središnju banku koja će ubuduće više nego do sada imati ulogu državnog regulatora jer nakon preuzimanja eura više ne vodi samostalnu monetarnu politiku.

Janša je rekao da uspjesi koje je Slovenija postigla pod njegovom vladom "nekima smetaju" i zato stvaraju pomutnju, te bi "radije vidjeli da su rezultati slabi" jer se ne mogu pomiriti s porazom na prošlim parlamentarnim izborima.

Janša je za svoju Slovensku demokratsku stranku (SDS) rekao da je ona "stranka vrijednosti i živa energija slovenske svijesti", osobito kad se radi o vrijednostima poput slovenskog osamostaljenja i samobitnosti.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙