FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Slovenija: Reakcije na izvješće Vijeća Europe o ljudskim pravima

LJUBLJANA, 14. veljače 2007. (Hina) - Više slovenskih političara i javnih djelatnika reagiralo je na ocjene o trendu porasta ksenofobije, sadržane u izvješću koje je u srijedu objavila Komisija Vijeća Europe za borbu protiv rasizma i ksenofobije.
LJUBLJANA, 14. veljače 2007. (Hina) - Više slovenskih političara i javnih djelatnika reagiralo je na ocjene o trendu porasta ksenofobije, sadržane u izvješću koje je u srijedu objavila Komisija Vijeća Europe za borbu protiv rasizma i ksenofobije.

Slovenski ministar vanjskih poslova Dimitrij Rupel izjavio je da se radi o realnoj kritici, ali ne o nečemu što bi bilo dramatično, te da će onima koji se bave spomenutom problematikom u Sloveniji ocjene iz 40 stranica dugog izvješća dobro doći. Rupel je posebno naglasio da sadašnja vlada nastoji sustavno riješiti položaj manjinskih zajednica i pokušava osigurati dvotrećinsku većinu u parlamentu za rješenje pitanja "izbrisanih" neslovenaca.

Premijer Janez Janša izjavio je za ljubljanski "Dnevnik" da će vlada izvješće proučiti.

"Moja vlada problem izbrisanih želi riješiti jednom zauvijek i to na način koji će biti prihvatljiv i za one koji su glasovali za samostalnost i za izbrisane", rekao je Janša.

Predsjednik Janez Drnovšek izjavio je za "Dnevnik" da su stajališta iz izvješća zabrinjavajuća i da bi se nad ocjenom da su rasizam i netolerancija u porastu političari morali zamisliti.

"Nijedna država nije imuna na te pojave, ali bi političari morali biti pozitivan primjer za toleranciju i kulturni dijalog. Ako oni unose govor mržnje i netolerancije, to vrlo slabi (državu) i može imati teške posljedice", rekao je Drnovšek.

Slovenski ombudsman Matjaž Hanžek rekao je da je izvješće Vijeća Europe napisano diplomatskim jezikom, ali da sadrži oštre ocjene.

"Posebnu pozornost zaslužuje upozorenje da se u Sloveniji povećalo rasističko i ksenofobično izražavanje, te da se govor mržnje može čuti i među najvišim državnim dužnosnicima", rekao je Hanžek.

Državna tužiteljica Vlasta Nussdorfer, inače predsjednica nevladine humanitarne udruge "Bijeli obruč" izjavila je u vezi s izvješćem da se multikulturno društvo mora zasnivati na načelu jednakopravnosti svih ljudi bez obzira na njihove međusobne razlike i da pravni propisi sami po sebi mogu popraviti stanje, ali ne i potpuno riješiti osjećaj zapostavljenosti nekih društvenih skupina. Upozorila je također da će Slovenija u pogledu mogućih neriješenih pitanja u odnosu prema skupinama prema kojima se osjeća diskriminacija biti još više izložena javnosti kad preuzme predsjedanje Europskom unijom u prvoj polovici iduće godine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙