Instalacija se sastoji od dva suprotstavljena video rada - u jednom dvoje putnika od Beograda do Vukovara razgovaraju o nedavnom ratu, a u drugom se dobrostojeći zagrebački par prepire.
Dok suputnici u prvom videu pokušavaju razumjeti što se dogodilo u nedavnom ratu, a nailaze samo na opće potiskivanje povijesti i sjećanja, drugi par (koji glume Sanja Vejnović i Darko Milas) stalno se sukobljavaju oko trivijalnosti, što završava žestokim svađama.
Voditeljica Galerije Antonia Majača ocijenila je da je Renata Poljak jedna od najafirmiranijih hrvatskih umjetnika na međunarodnoj sceni.
Njezina instalacija vrhunska je produkcija kakva se rijetko viđa u Hrvatskoj, rekla je Majača, dodavši da je to jedini rad u posljednje vrijeme koji izravno govori o ratu i situaciji u Vukovaru.
Po riječima kritičarke i kustosice Nataše Ilić, na frustrirajuću situaciju lažne dileme između 'europskog puta' i 'lokalnih ekstremizama' izložena instalacija reagira gestom koja se opire mehanizmima normativnog kodiranja zajednice.
Rad je u svibnju prošle godine bio predstavljen u Vukovaru, u okviru projekta skupine autora "Kuba: Putovanje protiv struje" koji se bavi manjinama, nevidljivim zajednicama, migraciji, povijesti, uspomenama i sposobnostima preživljavanja kako bi se sačuvao identitet.
Rad Renate Poljak (Split, 1974.) producirala je bečka fondacija T-B A21, koju je osnovala Francesca von Habsburg.
Izložba će biti otvorena do 2. ožujka.