Organizatori stručnog skupa su Agencija za odgoj i obrazovanje, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa u suradnji s Vijećem Europe, Ministarstvom kulture Republike Hrvatske, Javnom ustanovom Spomen područje Jasenovac i Radnom grupom za međunarodnu suradnju u području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu.
U radu skupa, posvećenog novim metodama podučavanja o holokaustu i proučavanja holokausta, sudjelovalo je šezdesetak nastavnika iz Hrvatske i inozemstva te predstavnici Muzeja holokausta Anne Frank iz Amsterdama, Yad Vashema iz Izraela, Spielbergove fundacije (SAD) Shoah , Židovske zaklade za pravednike iz New Yorka, Memorijalnog muzeja holokausta iz New Yorka i Javne ustanove Spomen-područja Jasenovac.
Sudionici skupa danas su u zaključcima istaknuli kako će i dalje nastaviti proučavanje građe o holokaustu, borbi protiv antisemitizma i ostale oblike diskriminacije.
Na skupu je rečeno kako je Hrvatska, kao članica Radne grupe za međunarodnu suradnju u području obrazovanja, sjećanja i istraživanja o holokaustu, dala znatan doprinos u proučavanju holokausta. Uz Hrvatsku, u toj skupini su još Njemačka, Danska, Litvanija, Poljska i Ukrajina.
Organizatori su podsjetili da Hrvatska do danas ima 107 pravednika među narodima, kojima je Zaklada Yad Vashem iz Izraela to visoko odličje dodijelila jer su u vrijeme holokausta spašavali Židove izlažući svoj život pogibelji.
Sudionici skupa, koji je počeo 25. siječnja, jučer su razgledali novi postav Memorijalnog muzeja Spomen-područja Jasenovac.
Dan sjećanja na žrtve holokausta, koji se obilježava 27. siječnja, na dan oslobađanja preživjelih zatočenika nacističkog logora smrti Auschwitza, u Hrvatskoj se obilježava od 2003. godine.