Dolar je do podneva ojačao prema jenu 0,15 posto na 121,92 jena nakon što je u ponedjeljak dosegnuo najvišu razinu u protekle četiri godine od 122,19 jena.
Euro je također ojačao prema jenu, za 0,2 posto, pa se njime trgovalo po 158,03 jena, dok je prema dolaru ostao nepromijenjen na 1,2960 dolara.
Najnoviji podatak o iznenađujuće snažnom padu potrošnje u japanskim domaćinstvima u prosincu za čak 1,9 posto nadovezao se na niz nepovoljnih gospodarskih pokazatelja koji su ovoga mjeseca potaknuli japansku središnju banku da zadrži ključne kamatne stope na važećoj razini od 0,25 posto.
Što se tiče ostalih podataka iz Japana, ulaganja i dalje podupiru rast a industrijska je proizvodnja u prosincu porasla na mjesečnoj razini 0,7 posto, osjetno nadmašivši očekivanja.
"Čini se da u japanskom gospodarstvu vlada kaos pa se ulagači pitanju zašto se pojačana aktivnost, posebno u industriji, ne zrcali u rastu potrošnje. Ta činjenica začuđuje a okruženje baš i ne potiče središnju japansku banku na podizanje kamatnih stopa", zaključio je Chris Turner iz ING-a.
Jen je bio i pod pritiskom tvrdokornih spekulacija o mogućim ocjenama njegova niskog tečaja na predstojećem sastanku skupine G7.
Dolar se pak oporavio prema ostalim ključnim valutama nakon što je niz povoljnih pokazatelja o stanju u američkom gospodarstvu smanjio izglede da središnja američka banka Fed spusti ključne kamatne stope u ovoj godini.
"Očekujemo da će službeno priopćenje iz Feda u srijedu dodatno potvrditi ocjenu o poboljšanju prilika u američkom gospodarstvu", istaknuo je RBC.