Euro je tako do podneva ostao nepromijenjen prema dolaru na razini od 1,2906 dolara, nakon što je nakratko dodirnuo najnižu razinu u proteklih mjesec i pol dana od 1,2880 dolara.
Europska valuta neznatno je ojačala prema funti na 66,27 penija nakon što je u četvrtak dosegnula najnižu razinu u proteklih 18 mjeseci prema britanskoj valuti slijedom neočekivane odluke središnje britanske banke o podizanju kamatnih stopa na 5,25 posto.
Dolar je pak neznatno ojačao prema jenu, ojačavši na 120,44 jena nakon što je dosegnuo najvišu razinu prema japanskoj valuti u proteklih 13 mjeseci od 120,73 jena. Euro je također ojačao prema jenu pa se njime trgovalo po 155,44 jena.
ECB je u četvrtak zadržao kamatne stope na razini od 3,5 posto a njegov predsjednik Trichet nije na konferenciji za novinstvo ukazao na nužno "budno" praćenje eventualnih naznaka inflacije, što se inače tumači kao šifra za podizanje kamatnih stopa u sljedećem mjesecu. Takav je rasplet utjecao na pad vrijednosti europske valute.
Nasuprot tome, niz solidnih očitovanja gospodarskih pokazatelja u SAD-u potaknuo je očekivanja da središnja američka banka Fed neće žuriti sa snižavanjem kamatnih stopa s važeće razine od 5,25 posto kao što su mnogi predviđali krajem prošle godine.
"Trichetove izjave bile su blage a ulagači nemaju baš dovoljno europske valute pa ne iznenađuje blagi val kupovina uoči vikenda i podataka o maloprodaji u SAD-u", tumači Michael Klawitter iz frankfurtskog Dresdner Kleinworta.