Britanska je funta tako do podneva oslabila prema dolaru 0,4 posto na 1,9737 dolara nakon što je u utorak nakratko dosegnula najvišu razinu u proteklih 14 godina od 1,9917 dolara.
Euro je također oslabio prema dolaru, kliznuvši na 1,2985 dolara nakon što je u utorak poslijepodne dosegnuo 1,3021 dolar. Europska je valuta osjetno oslabila i prema jenu, za 0,9 posto, kliznuvši na 156,95 jena nakon što je nakratko dosegnuo 158,61 jena.
Dolar je pak ojačao nadomak najvišoj razini u protekle četiri godine prema jenu, dosegnuvši vrijednost od 121,79 jena.
Rast tečaja funte prema jenu i dolaru zaustavljen je nakon vala dobitonosnih prodaja i ocjene tržišta da ključne kamatne stope u Velikoj Britaniji vjerojatno neće ponovno porasti s obzirom na prognozu guvernera središnje britanske banke Mervyna Kinga o usporavanju inflacije u drugoj polovini godine, "koje bi moglo biti čak i snažno".
"Val dobitonosnih prodaja pritisnuo je tečaj funte", naglasio je David Jones iz CMC Marketsa.
Jen je pak crpio potporu iz objave australske vlade o neočekivano snažnom usporavanju inflacije u toj zemlji u posljednjem tromjesečju prošle godine. Cijene su u Australiji pale prvi puta u proteklih osam godina, što je prigušilo očekivanja o podizanju ključnih kamatnih stopa.
Takav rasplet potaknuo je istodobno rast tečaja japanske valute s obzirom na vezu između australskog dolara i jena.
"Podaci o inflaciji u Australiji nepovoljni su za tržišta valuta te su potaknuli val kupovina jena. Posljedice tog vala prelile su se potom i na tečaj jena prema ostalim valutama s visokim prinosima, poput britanske funte", tumači Koichi Kano iz Citigroupa.