Raspravno vijeće "suspendira s 8. veljače privremeno oslobađanje optuženih Ivana Čermaka i Mladena Markača" i izdaje nalog da se "optuženi Čermak i Markač vrate u pritvor UN-a kako bi nazočili statusnoj konferenciji 9. veljače", navodi se u današnjoj odluci vijeća koju je potpisao predraspravni sudac Bakone Justice Moloto.
Na statusnoj koferenciji 9. veljače "dodatno će se raspravljati o Čermakovom poštivanju uvjeta boravka na privremenoj slobodi", navodi se u odluci.
U obrazloženju odluke o vraćanju u pritvor dvojice generala, među ostalim se ističe kako je vijeće u Nalogu o zakazivanju statusne konferencije od 24. siječnja, zatražilo da optuženi osobno nazoče ročištu. Ta je statusna konferencija izvorno sazvana kako bi se razmotrilo pitanje potencijalnog sukoba interesa dva braniteljska tima u predmetu.
Branitelji generala Ante Gotovine, osporavajući prošle godine pred Haškim sudom prvostupanjsku odluku o jedinstvenom suđenju generalima Anti Gotovini, Ivanu Čermaku i Mladenu Markaču, pozvali su se tada na mogući sukob interesa Čermakova branitelja Čede Prodanovića i Markačeva branitelja Miroslava Šeparovića. Gotovinina obrana tada je napisala da se radi o mogućnosti da se Šeparović, kao nekadašnji hrvatski dužnosnik, pojavi kao svjedok na zajedničkom suđenju, te mogućnosti da se Prodanovićev drugi klijent, general Rahim Ademi pojavi kao svjedok u ovom procesu.
Od hrvatske Vlade se traži da osigura "prebacivanje dvojice optuženih, pod stražom, iz Zagreba u zračnu luku Schipol a od nizozemskih vlasti da osiguraju da oni budu prepraćeni sa Schipola do pritvora UN-a".
Raspravno vijeće predvidjelo je da se u predmetu "Gotovina, Čermak i Markač" 9. veljače u 12 sati održi redovita statusna konferencija posvećena 'tekućim' pitanjima u okviru pripreme suđenja, a u 16 sati sljedeća statusna na kojoj će se razmotriti potencijalni braniteljski sukob interesa i pitanje Čermakove privremene slobode. Za poslijepodnevnu sjednicu predviđena su tri sata.
U odluci se također kaže kako je Tajništvo ICTY-a 12. siječnja upozorilo na odstupanje od uvjeta privremene slobode kod Ivana Čermaka te kako je Vijeće 17. siječnja zatražilo od strana i hrvatske Vlade da se očituju o tome.
Obrana generala Čermaka odgovorila je 23. siječnja na zahtjev Vijeća, navodi se u odluci te ističe kako "Republika Hrvatska nije pružila tražene dodatne informacije o Čermakovom poštivanju uvjeta njegovog privremenog oslobađanja i akcijama i mjerama koje je poduzela kako bi se osiguralo takvo poštivanje".
Vijeće želi čuti mišljenje optuženog Čermaka o njegovu poštivanju uvjeta privremenog boravka na slobodi, dodaje se u odluci.
Tjednik Globus objavio je u siječnju da je Čermak tri puta izišao "iz kućnog pritvora" i time prekršio odredbe Haškog suda te bi stoga trebao biti pritvoren. Tjednik je naveo da je Čermak krajem 2006. i početkom ove godine bio u Zagrebu na rođendanskoj proslavi i dočeku Nove godine te prisustvovao slalomskoj utrci na Sljemenu što je dokumentirano fotografijama.
Postupak ICTY-a protiv Čermaka i Markača, objedinjen je s onim protiv generala Ante Gotovine a početak suđenja predviđen za svibanj ove godine.
Generali Čermak i Markač, dobrovoljno su se predali Haškom sudu u ožujku 2004., odmah nakon objave optužnice a na privremenoj slobodi u Zagrebu nalaze se od početka prosinca 2004. godine.
Gotovina je u pritvoru ICTY-a od 10. prosinca 2005., kamo je prebačen nakon uhićenja u Španjolskoj tri dana ranije. Trojicu hrvatskih generala tereti se se za kršenje međunarodnog humanitarnog prava na širem kninskom području tijekom i nakon operacije Oluja 1995. godine.
(Hina) xdh/xps ysl