"Zahtjev Suda je zaprimljen i na njega će se odgovoriti u roku, nakon što se završi s prikupljanjem i provjerom podataka o mogućem kršenju uvjeta", kratko je Hini izjavila glasnogovornica Ministarstva pravosuđa Vesna Dovranić.
Sudsko vijeće Haškog suda (ICTY) pozvalo je hrvatsku Vladu da do 23. siječnja "hitno dostavi sudskom vijeću bilo kakvu dodatnu informaciju o tome kako je Ivan Čermak ispunjavao uvjete za privremenu slobodu tijekom prosinca 2006., (informaciju) o postupcima koje je Vlada poduzela kako bi osigurala ispunjavanje tih uvjeta i (informaciju) o mjerama poduzetim u skladu s obvezama koje su joj propisane u odluci Žalbenog vijeća o privremenoj slobodi.
Zahtjev Haškog suda upučen je jučer Vladi i braniteljima generala Čermaka, a pozvane su i obrane druge dvojice generala optuženih u istom postupku, Ante Gotovine i Mladena Markača, te haško tužiteljstvo da podnesu svoja očitovanja ukoliko to žele.
Tjednik Globus prošle je srijede objavio kako je general Čermak tri puta izišao "iz kućnog pritvora" i time prekršio odredbe Haškog suda te bi stoga trebao biti pritvoren. Tjednik je naveo da je Čermak krajem prošle i početkom ove godine bio u Zagrebu na jednom rođendanu, dočeku Nove Godine, te na slalomskoj utrci na Sljemenu i dokumentirao to fotografijama.
Odlukama Haškog suda, kojima su propisani uvjeti njegove privremene slobode do početka suđenja, određeno je da se Čermak smije kretati unutar mjesta boravišta, a napuštanje tog boravišta dozvoljeno mu je radi putovanja u mjesto gdje radi. Dozvoljeno mu je i boraviti u još jednom mjestu u Hrvatskoj u točno utvrđenom vremenu. Tim su odlukama Čermaku zapravo propisani uvjeti boravka u mjestu njegova prebivanja - Krapinskim Toplicama, Zagrebu kao sjedištu njegova poduzeća, te Dubrovniku - mjestu ljetovanja.
Čermak je zajedno s generalima Antom Gotovinom i Mladenom Markačem optužen za zločine počinjene tijekom i nakon operacije "Oluja" i suđenje bi trebalo početi ove godine. Dobrovoljno se predao 11. ožujka 2004. i na privremenoj je slobodi od prosinca 2004.