Oni su izvijestili kako flaster koji djeluje tako da cjepivo u organizam ulazi transdermalnim putem, dakle kroz kožu, kod miševa uspijeva 'očistiti' nakupine koje se stvaraju u mozgu i štete mu. Nadaju se da će se ovaj jednostavniji način zaštite od razvoja Alzheimerove bolesti biti djelotvoran i kod ljudi od dosadašnjeg konvencionalnog načina ubrizgavanja cjepiva injekcijama. Rezultate istraživanje ove neinvazivne metode objavili su u stručnom časopisu "Proceedings of the National Academy of Sciences", izvijestili su britanski mediji.
Alzheimerova bolest teška je neurodegenerativna bolest, a njezin se razvoj povezuje s nastankom beta amiloida, proteinskog fragmenta za koji se vjeruje da je glavni uzrok bolesti, jer stvara abnormalne nakupine u mozgu povezane s bolešću.
Cjepivo su razvili japanski znanstvenici uz pomoć dijelova DNK koji se ne mogu replicirati inkorporiranjem u ljudski genom. Cjepivo stimulira organizam da samostalno proizvodi male količine amiloidnih proteina. To izaziva umjereno jaku reakciju imunološkog sustava koja dovodi do značajne redukcije naslaga ovih proteina u mozgu. Znanstvenici se nadaju da će daljnja istraživanja o cjepivu i njegovoj primjeni putem injekcija ili posebnih flastera doprinijeti otkrivanju sigurne i učinkovite metode koja će se moći primijeniti i kod ljudi.