Istraživanjem provedenim među 8000 djece u rasponu od vrtićke dobi do trećeg razreda osnovne škole ustanovljeno je da su oni koji su više sjedili pred TV-om bili u većoj opasnosti da dobiju višak kilograma, ustanovila je dr. Sara Gable sa Sveučilišta Missouri, Columbia i njezini kolege. Utvrdili su i da su djeca koja su rjeđe tijekom tjedna ručala ili večerala zajedno s roditeljima također bila u kategoriji djece sklonije debljanju.
"Obitelji se moraju zajedno truditi da djeci pomognu u održavanju normalne tjelesne težine", smatra dr. Gable. "Čak i naoko jednostavne stvari, poput obiteljskog okupljanja za stolom tijekom zajedničkog obroka i vrijeme što ga dijete provede gledajući tv-program, igraju veliku ulogu kada je riječ o izgledu, odnosno o težini djeteta", smatra Gable.
Da bi potkrijepili tezu američki su znanstvenici 8000 djece podijelili u tri skupine. Istraživanje je provedeno na državnoj razini i u dugoročnoj studiji. U prvoj su skupini bila djeca koja nikad nisu imala problem s težinom, drugu su činila djeca koja su na početku istraživanja imala normalnu tjelesnu težinu, a na kraju su nabacila kilograme viška, a treću je činila skupina djece koja je od početka imala višak kilograma.
Rizik od stalne opasnosti od prekomjernog povećanja težine povećavao se za tri posto sa svakim dodatnim satom što ga je dijete provelo pred tv-prijamnikom, a svaki propušteni zajednički obiteljski obrok tijekom tjedna povećavao je rizik od stalnog povećanja težine kod djeteta za osam posto.
Djeca koja su održala normalnu težinu od početka do kraja studije, gledala su televiziju u prosjeku 14 sati na tjedan i oko deset puta jela za obiteljskim stolom s ostalim članovima obitelji. Djeca iz skupine koja se tijekom istraživanja udebljala, u prosjeku su televiziju gledala 15 sati na tjedan, a obiteljskim su obrocima prisustvovala u prosjeku devet i pol puta. Djeca koja su od početka bila pretila televiziju su gledala 16 sati i jela za obiteljskim stolom oko devet i pol.
"Djeca ovise o roditeljima u mnogim stvarima, primjerice u iniciranju obiteljskih obroka te ograničenjima vremena provedeno pred tv-om. Da bi djeca usvojila zdrave navike potreban je angažman cijele obitelji, jer djeca to sigurno neće naučiti sama od sebe", smatra dr. Gable.