Takva djeca, zaključili su znanstvenici, imaju 59 posto više izgleda da u starijoj životnoj dobi obole od teške doživotne depresije nego djeca koja nisu bila zlostavljana. Rezultati istraživanja što su ih proveli znanstvenici sa Sveučilišta Newark u američkoj državi New Jersey, na čelu s voditeljicom dr. Cathy Spatz Widom objavljeni su u ovomjesečnom izdanju časopisa Archives of General Psychiatry.
Ranija su istraživanja povezivala zlostavljanje i zanemarivanje djece s kasnijom pojavom depresije, no znanstvenici ističu kako je ovo prva studija koja pokazuje kako je depresija izravna posljedica zlostavljanja.
"Rezultati do kojih smo došli ističu potrebu otkrivanja i liječenja dugoročnih psiholoških efekata zanemarivanja i zlostavljanja djece", ocijenila je dr. Spatz Widom. Ona je s kolegama provela istraživanje na 680 zlostavljane djece u dobi do 11 godina, usporedivši ih s 520 djece slične dobi, spola i društvenog statusa. Razvoj obiju grupa praćen je do njihove 29. godine života. Pokazalo se da kod djece koja su bila zlostavljana, zanemarivana ili i jedno i drugo, imaju 75 posto veći rizik od razvoja teške depresije u zreloj životnoj dobi. "Također smo utvrdili da se depresija kod mnoge zlostavljane i zanemarene djece počinje razvijati već u ranom djetinjstvu, a tu svakako možemo odmah nešto poduzeti". rekla je dr. Spatz Widom.