BEOGRAD
Jedina promjena koju je u ponedjeljak navečer, nakon nedjeljnih parlamentarnih izbora u Srbiji, na konferenciji za novinare objavila Republička izborna komisija (RIK) u Beogradu jest to da će albanska nacionalna manjina ipak imati jednog predstavnika u budućem srbijanskom parlamentu.
Prema rezultatima RIK-a sa 97,26 biračkih mjesta obrađenima do ponedjeljka navečer, Srpska radikalna stranka u budućem sazivu parlamenta bit će najjača stranka sa 81 mandatom, Demokratska stranka Borisa Tadića imat će 65 mjesta u parlamentu, koalicija Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice i Nove Srbije Velimira Ilića 46 mandata, G17 Plus Mlađana Dinkića 16, isto kao i Socijalistička partija Srbije, te koalicija Liberalno demokratske partije Čedomira Jovanovića, Građanskog saveza Srbije Nataše Mićić, Socijaldemokratske unije Žarka Koraća i Lige socijaldemokrata Vojvodine Nenada Čanka 15 mjesta u Skupštini Srbije.
RIK je potvrdio i da će Koalicija za Sandžak Sulejmana Ugljanina u budućem parlamentu imati dva zastupnika, Savez vojvođanskih Mađara tri, Unija Roma Srbije jedno, kao i Koalicija Albanaca Preševske doline jedno mjesto, a još je neizvjesno hoće li i Romska partija ući u parlament, što će se znati tek nakon što budu obrađeni podaci sa svih biračkih mjesta.
ATENA - Grčka ministrica vanjskih poslova Dora Bakoyannis u u ponedjeljak je izrazila nadu da će "Europa od danas otvoriti vrata europskoj budućnosti" Srbije, samo dan nakon održavanja parlamentarnih izbora u toj zemlji.
"Izbori su poslali jasnu poruku. Reformatorske snage koje žele europsku Srbiju dobile su apsolutnu većinu. Želim vjerovati da će Europa tu poruku uzeti u obzir", kazala je ministrica nakon sastanka Vijeća ministara vanjskih poslova EU-a.
Grčka, koja se tijekom sukoba na području bivše Jugoslavije zauzimala za srpsku stranu, redovito upozorava Europu na svako izoliranje Beograda, posebno kada je u pitanju rješenje statusa Kosova u kojemu živi većinsko albansko stanovništvo.
BAGDAD - Prema zadnjim podacima, u ponedjeljak je u Bagdadu u gotovo istodobnim eksplozijama dvaju autobombi u većinski šijitskom, trgovačkom dijelu Bagdada poginulo najmanje 88 osoba, a više od 160 ih je ranjeno.
Nešto iza podneva na tržnici Bab al-Sharqi, između trgova Tayaran i Tahrir, eksplodirao je parkirani automobil, a nekoliko sekundi poslije, u gomilu ljudi na štandovima zabio se automobilom bombaš samoubojica. Policija procjenjuje da je svaki automobil bio nakrcan s oko 100 kilograma eksploziva.
Ukupno 69 mrtvih tijela i 84 ozlijeđene osobe prebačene su u bolnicu Al-Kindi, a 5 mrtvih tijela i 25 ozlijeđenih prebačeno je u bolnicu Ibn al-Nafiss, izvijestili su iz dviju bolničkih ustanova.
GAZA - Nepoznata skupina naoružanih muškaraca detonirala je u ponedjeljak navečer bombu na ulazu u zgradu u kojoj se u Gazi nalaze uredi satelitske tv-mreže Al-Arabiye, a, prema policijskom izvješću nitko nije stradao, prenose agencije.
Uredske prostorije Al-Arabiye bile su prazne u trenutku kada se dogodila eksplozija. Policija je izvijestila kako su novinarima i drugom osoblju prije nekoliko dana telefonski prijetile nepoznate osobe, no još nije poznato jesu li prijetnje povezane s eksplozijom.
Policija je otvorila istragu o eksploziji, a militantne skupine Hamas i Brigade mučenika Al-Aqse odmah su osudile napad.
Hamas tvrdi da je prije tjedan dana Al-Arabiya emitirala neke komentare palestinskog premijera Ismaila Hanije, na način da ih je "izvukla iz konteksta", pa se mogao steći pogrešan dojam o njima te prijete da će tužiti Al-Arabiyu ukoliko se njezini vlasnici ne ispričaju premijeru.
WASHINGTON - Senatorica Hillary Rodham Clinton i bivši gradonačelnik New Yorka Rudy Giuliani vode u izboru pristaša Demokratske i Republikanske stranke među kandidatima za predsjedničke nominacije za izbore 2008. godine, pokazali su rezultati ispitivanja CNN/ORC objavljeni u ponedjeljak.
Senatoricu Clinton odabralo je 34 posto ispitanih pristaša Demokratske stranke kao favorita za predsjedničku nominaciju, senatora Baracka Obamu 18 posto, bivšeg senatora Johna Edwardsa 15 posto, bivšeg potpredsjednika Ala Gorea 10 posto i senatora Johna Kerrya pet posto ispitanih. Ostalih sedam službenih ili potencijalnih kandidata ima do tri posto glasova.
Među republikancima, Giuliani dobija 32 posto glasova, slijede senator John McCain s 26 posto, bivši predsjednik Predstavničkog doma Newt Gingrich s devet posto, guverner Massachusettsa Mitt Romney sedam posto i devet ostalih kandidata tri ili manje posto glasova. Ispitivanje je provedeno tijekom vikenda, a margina greške je +,- 5 posto.